Sled nešťastných událostí odstartoval vlak společnosti Regiojet, který se v pondělí pozdě večer střetl v Dolních Počernicích u ulice Národních hrdinů s dopravním značením. "Při události nebyl nikdo zraněn, vznikla pouze hmotná škoda na vlakové soupravě," oznámil twitterový účet policie. Jelikož žlutá souprava z Havířova musela zůstat kvůli vyšetřování Drážní inspekcí na místě, policisté a hasiči pomohli z vlaku čtyřem stovkám cestujících.

Na tuto nehodu navázala porucha trakčního vedení ve stanici Praha Vršovice, k níž došlo ve 3:43. "Lokomotiva vyjížděla z nádraží a svým sběračem strhla trakční vedení. V současné chvíli je tam provoz zastavený mezi stanicemi Praha Vršovice a Hostivaří," uvedl pro agenturu ČTK Marek Illiaš, mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Provoz mezi Vršovicemi a Hlavním nádražím byl obnoven před sedmou hodinou ranní. "Ve 12:00 hodin provoz obnoven bez omezení, bude docházet k jeho postupné stabilizaci," hlásil po obědě web Českých drah (ČD).

Dálkové vlaky nabíraly zpoždění až dvě hodiny, zastavily se až stovky souprav. Regionální spoje jezdily odklonem. Podle (ČD) byly linky S9 vedeny po objízdné trase přes stanici Praha Libeň. Stanice Praha Strašnice zastávka a Praha Vršovice nebyly obsluhovány. Zoufalí cestující na sociálních sítích sdíleli obrázky informačních tabulí na nádražích, kde naskakovaly minuty zpoždění po desítkách. Podle ČD byl problém v tom, že se soupravy nedostaly z depa na Spořilově. Porucha se tedy nedotkla pouze spojů z Masarykova nádraží a také společnosti Regiojet. Vlaky soukromého dopravce jsou totiž přistavovány se smíchovského nádraží.

Dívku se sluchátky v uších srazil vlak

V úterý ráno nastaly komplikace ještě na hlavní trati 171 mezi Prahou a Berounem. Mezinárodní spoj Ex 362 s názvem Západní expres, který jezdí přes Plzeň a Domažlice až do německého Mnichova, srazil na železničním přejezdu v Černošicích nezletilou dívku, která svým zraněním na místě podlehla.

Podle informací ČTK dívka zřejmě vstoupila do trati se sluchátky na uších. Ve vlaku jelo asi 50 lidí, nikdo z nich se nezranil. Hasiči jim pomohli s přestupem do náhradní soupravy. Na místě zasahovali kromě středočeských hasičů v rámci mezikrajské výpomoci také hasiči z Prahy a pražští drážní hasiči, kteří si událost převzali. Před 8:00 na místo dorazila také členka posttraumatického týmu, která poskytla první psychickou pomoc jiné nezletilé, pravděpodobně kamarádce sražené holky.

"Ve Vršovicích i na berounské trati dochází k pomalému obnovování provozu - mezi Radotinem a Dobřichovicemi už se jezdí po jedné koleji, v oblasti Vršovic stále trvá odklon, ale vlakům z depa už se pomalu daří dostat na své tratě. Odstranění následků ale bude trvat ještě dlouho," napsal dopoledne na Twitteru Filip Drápal, mluvčí firmy Ropid, která v Praze a okolí organizuje veřejnou dopravu.

K obnovení dochází pomalu

Návrat ke standardnímu provozu - tedy včetně nasazení plánovaných souprav - bude také podle mluvčího národního dopravce Petra Šťáhlavského trvat nejméně celý den, i když už vlaky budou jezdit. "Bude trvat delší dobu, než se soupravy vrátí do plánovaných oběhů (tras), proto mohou být ve vlacích zařazeny jiné než plánované vozy po celý den," upřesnil mluvčí ČD. 

"Provoz na lince S7 (Praha-Beroun) byl ve 12:30 obnoven. Stále však chybí jednotky, které ráno nevyjely z depa. Týká se hlavně posilových spojů do Řevnic," informoval twitterový účet Pražské integrované dopravy. "I provoz na linkách S9, R17 (Praha-Benešov) se zlepšuje. Ve směru do Benešova již jezdíme přes Vršovice, v opačném směru stále odklonem přes Libeň. Také ale chybí jednotky pro posilové vlaky Praha-Strančice," dodal na sociální síti mluvčí pražského dopravce Drápal.

Na pátření trase směr Plzeň se jezdí kvůli tragické nehodě na jedné koleji. "Jedná se ovšem o velmi dlouhý úsek deseti kilometrů se třemi mezilehlými zastávkami, takže i po obnovení jednokolejného provozu je v tomto místě podstatně snížená kapacita," dodal Šťáhlavský.

Nehoda se stala v ranní spičce i na slinici, provoz byl na stupni číslo 5.