Všechny události měly šťastný konec, připomněl Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie.

První drama se začalo odehrávat už krátce po sedmé večer. Tehdy na tísňovou linku 112 zavolal 37letý muž a operátorovi se svěřil se svým úmyslem skoncovat se životem: je na hradbách Vyšehradu a chce skočit dolů.

Operátorovi se podařilo udržet s ním hovor až do chvíle, kdy na místo dorazily první vozy hlídek pohotovostní motorizované jednotky. Ty pak s mužem komunikovaly další desátky minut, než dorazila policejní vyjednavačka. Ta pak společné dílo dotáhla do zdárného finále: sebevraha se podařilo přesvědčit, aby od svého úmyslu upustil.

Zasahovali lezci

Konec to byl úspěšný, ale zdaleka ještě ne vítězný. Situace se totiž zdramatizovala; právě v momentě, kdy se užuž zdálo, že je vyhráno. Sebevrahovi, který měl v úmyslu z hradeb slézt, kvůli strachu z výšek doslova zdřevěněly nohy. Nedokázal se ani hnout.

Museli pomoci hasiči, kteří nejenom čekali dole s dopadovou plachou, aby se v případě, že dojde na nejhorší variantu, ještě v poslední chvíli snažili o záchranu, ale přítomni byli i nahoře. Tým z lezecké skupiny dostal muže do bezpečí a předal do péče záchranářů. Lékař rozhodl o jeho převozu na psychiatrii.

Rozruch, který počínání sebevraha vyvolalo, pocítili i lidé pohybující se podél Vltavy. Aby nehrozilo, že by k úrazu mohl přijít ještě někdo další, policisté na půl hodiny obousměrně uzavřeli Podolské nábřeží pro auta i pro tramvaje. S omezením provozu kvůli sebevrahovi bilancujícímu nad Vyšehradským tunelem svůj život se zde ostatně motoristé i cestující nesetkali poprvé.

Vlaku se nedočkal

Další záchranná akce se rozjela krátce po půlnoci, kdy se ozval sebevrah s tím, že je poblíž nádraží a chce se zabít skokem pod vlak. Tentokrát šlo o hovor směrovaný na policejní tísňovou linku 158, jejímž operátorům se podařilo s vysokou předností stanovit, kde se volající nachází. Díky tomu nebylo třeba omezovat provoz na železnici ve velkém rozsahu, ale stačilo se zaměřit jen na vybraný úsek u stanice Praha-Vysočany.

„Sedmadvacetiletého muže pak našli hasiči, kteří taktéž pomáhali s pátráním, na slepé koleji, kde by se dotyčný vlaku tak jako tak zřejmě nedočkal – což ale samozřejmě nemůžeme v danou chvíli jakkoliv podceňovat, nebo dokonce bagatelizovat," poznamenal Hulan.

Neunesl rozchod

Do třetice dobře dopadlo pátrání v oblasti Barrandovského mostu a přilehlé části Hlubočep, které čtvrt hodiny před druhou v noci odstartoval telefonát 37letého muže opět na linku 158. Zavolal muž svěřující se s tím, že se chce zabít, protože mu jeho partnerka dala kopačky.

Vyjednavačce se ho podařilo po telefonu přesvědčit, že všechny věci se dají řešit i jinak – a pak ho také vypátrala. I tohoto muže odvezla sanitka do péče oborníků.