Právě tyhle dovednosti uplatňovali během noci na pátek ve Vilémově na Havlíčkobrodsku, kde se během příprav na rekonstrukci zřítil silniční most. Dva dělníky se podařilo vyprostit zraněné, čtyři další pod troskami zemřeli.

Pod mezinárodním označením USAR se skrývá záchranářská složka určená k zásahům na místě „městských" katastrof. Název pochází z anglických slov Urban Search and Rescue, což znamená Vyhledávací a záchranný odřad do obydlených oblastí. Celosvětově existuje podobných jednotek 15; většinou bývají nasazovány na místě katastrof vyvolaných zemětřesením. Tam jsou vysílány na pomoc i týmy ze zahraničí.

Zásahy v centru metropole

Přímo v naší zemi, kde tým USAR funguje vedle Prahy také v Ostravě, se tito záchranáři uplatní především v případě zřícení budov nebo na místě výbuchů. Naštěstí nebývá jejich pomoc zapotřebí příliš často. Z Prahy jsou podle slov mluvčí hasičů Pavlíny Adamcové z minulosti známy především zásahy v centru metropole – po zřícení domu v Soukenické ulici či po výbuchu plynu v Divadelní ulici. V poslední době to bylo před dvěma měsíci na místě požáru v Chotečské ulici v Hlubočepích, kde explodovala pyrotechnika uskladněná v garáži u jednoho z domů.

USAR týmu pražských hasičů bude v případě potřeby k dispozici terénní vůz Hummer H3, získaný na sklonku loňského roku v rámci bezplatných převodů nepotřebného vybavení pražských strážníků na jiné složky integrovaného záchranného systému. Automobil uváděný do provozu po technických úpravách (a pomocí polepů přebarvený do červeno-bílého provedení typického pro hasičské vozy) by jinak měli využívat hasiči-lezci se specializací leteckých záchranářů.