V zimních měsících řeší záchranáři především pády. „Nyní jsme zhruba v půlce denní směny a naše posádky řešily nad rámec standardních výjezdů už okolo 80 případů úrazů, způsobených pádem na zledovatělém povrchu. Jedná se nejčastěji o lehčí úrazy horních, dolních končetin a hlavy,“ popisovali své případy záchranáři v druhé půlce prosince.

Co do počtu případů byl pro ně uplynulý rok pracovně jeden z těch náročnějších. „Výrazný nárůst událostí jsme zaznamenali druhý rok po sobě. Příčinou může být zhoršený zdravotní stav populace po vlnách pandemie covid-19, zvýšená vnímavost pacientů ke dříve běžným infekčním onemocněním i psychosomatické projevy související se zhoršenou bezpečnostní situací v Evropě,“ říká ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch.

Na ledu i u požáru

V několika případech záchranářům dokonce pomáhali přihlížející. „Zasahovali jsme na Žižkově v ulici Krásova. Když jsme chtěli spěchat s pacientem do nemocnice, nemohli jsme kvůli náledí vyjet. Najednou nám přiběhli na pomoc místní s pískem, kola podsypali a my mohli pokračovat dál,“ popisují zástupci záchranářů.

Střet tramvaje s chodcem.
Foto: Opilý muž spadl v Praze pod tramvaj, v nemocnici skončila i řidička

V létě je kromě běžných úkonů čekala přeci jen jedna zvláštnost. V červenci Pražané cítili zápach kouře a spálenin. Nezřídka to hlásili hasičům. Šlo ale o zápach z rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku, který sem přinesl vítr. Zatímco běžné doporučení znělo „omezte větrání“, záchranáři přemýšleli, jak pomoci.

„Smekáme před tím, jak se s požárem perou. Na místě je přes 400 hasičů, včetně družstev z Prahy. Po domluvě s kolegy, kteří mají zásah na starost, a po schválení Magistrátem hl. m. Prahy, vysíláme na místo i naši speciální techniku. Jsme zvyklí se o sebe vzájemně starat a je pro nás samozřejmé, že budeme krýt kolegům záda i při této velké zkoušce ohněm (doslova),“ informovali záchranáři.

Zastřené ráno v Kolíně 26. července 2022.
Prahu a část středních Čech zahalil dým, pochází z požáru v Českém Švýcarsku

Na místo vyjel speciál Golem, který se osvědčil už při zásahu po úderu tornáda na Moravě. Svému jménu dělá čest především velikostí.

Záchranáři v číslech

Nejvytíženější dny přinesl pražským záchranářům závěr roku, konkrétně období mezi 19. a 21. prosincem, kdy tyto tři dny po sobě řešila záchranná služba přes 500 událostí denně. Příčinou byl souběh chřipkové epidemie, předvánočního vypětí i ledovkové kalamity. Konkrétně 20. prosince dosáhl počet řešených událostí 522, což je absolutní maximum v celé historii pražského zdravotnického záchranného sboru.

Loni přijali dispečeři a dispečerky zdravotnického operačního střediska 228 557 tísňových volání, posádky pak v terénu zasahovaly u více jak 142 000 událostí, kdy ošetřily téměř 138 000 pacientů. Počet řešených událostí narostl meziročně o 11 procent. Jsou to rekordní údaje za více jak 165letou historii pražské záchranky.