Letos jich od začátku února ošetřovaly zdravotnické týmy už 11, zatímco loni ve stejném období pouze pět. Černým dnem byl přitom čtvrtek. Den se čtyřmi vážněji zraněnými.

Pražští záchranáři přitom zasahují nejen u úrazů na kole v hlavním městě. Míří i daleko do středních Čech - pokud je úraz vážnější a je potřebná asistence vrtulníku. Tak tomu bylo i ve čtvrtek. Tehdy helikoptéra transportovala na ARO vinohradské nemocnice 66letého muže s vážným zraněním hlavy a nohy. Úraz utrpěl, když ho v obci Církvice srazilo osobní auto.

Pro změnu do vojenské nemocnice ve Střešovicích byl letecky dopraven 50letý cyklista z Libušína. Při pádu z kola si způsobil zhmožděná zranění hrudníku a páteře.

Ani samotná Praha ale nezůstala bez maléru. Z Malešic vezla sanitka do vinohradské nemocnice 27letého cyklistu, který při srážce s autem utrpěl úraz hlavy a ruky. Nemocnice Na Bulovce přijala 66letého cyklistu, jehož úraz hlavy patří do kategorie už naprosto zbytečných malérů. Zranění mu totiž přinesl pád v Újezdu nad lesy - při jízdě v opilosti.

Nepodceňovat stav kol

Pražští záchranáři mají jasno. Nejen nepřeceňovat - ale ani nepodceňovat! Nepodceňovat stav kol ani ochranné pomůcky. Zkušenost totiž hovoří jasně: jednoduchá prevence sportovních úrazů spočívá v používání ochranných pomůcek (přilby, chráničů), dále v dodržování pravidel silničního provozu - a v neposlední řadětaké ve správném seřízení jízdních kol.