Dopravní i pořádkoví policisté od časného rána dohlíží na bezpečnost chodců v pražských ulicích. Hlavním podnětem pro masivní kampaň se stala tragická bilance z minulého týdne.

Pod koly nákladního automobilu zemřela osmiletá školačka na Žižkově a na Letenském náměstí zabila projíždějící tramvaj chodkyni.

ČTĚTE VÍCE:Dívka zemřela pod koly náklaďáku

Bohužel ani dnes se nehody chodcům nevyhnuly. Už Před půl devátou ráno vyjížděli záchranáři na pomoc devatenáctileté dívce do Švehlovy ulice.

„Zde se u jedné z autobusových zastávek rozhodla přeběhnout komunikaci. Bylo jí však zatěžko využít k tomu opodál umístěný přechod pro chodce a do vozovky vstoupila zpoza přední části autobusu stojícího v zastávce. Bohužel tou dobou projíždělo kolem zastávky nákladní auto, pod jehož kola dívka, zřejmě ve své zbrklosti, přímo vstoupila,“ okomentoval událost policista Tomáš Hulan.

„Se zhmožděným zraněním ramene a pánve byla dopravena na ortopedické oddělení vinohradské nemocnice. Po čtrnácté hodině záchranáři zasahovali i v ulici Koněvova. Osobní vůz tu srazil patnáctiletého chlapce. Jeho zranění naštěstí nebyla vážná. Utrpěl povrchové oděrky a zhmoždění ramene,“ upřesnila Jiřina Ernestová z pražské záchranky.

Dvojnásobek policistů v ulicích

„Od časného rána je v ulicích téměř dvojnásobek běžného počtu dopravních policistů. Zaměřují se především na nejohroženější účastníky silničního provozu – chodce. Upozorňují je na fakt, že při přecházení vozovky nemají absolutní přednost. Zjišťujeme, zda se zvýšený počet policistů u přechodů a na silnicích pozitivně odrazí na nehodovosti,“ informovala mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Zvýšený dohled mohou Pražané očekávat zejména mezi čtrnáctou a osmnáctou hodinou. Je to čas vytipovaný samotnými policisty. „Touto dobou je v ulicích nejvyšší počet lidí,“ vysvětlila Zoulová.

Kontroly zúží magistrálu

Nejen chodci, ale i řidiči by měli počítat s častějšími kontrolami a to nejméně v následujících čtrnácti dnech. Užve čtvretk večer dopraváci omezí provoz na magistrále a v ulici 5. května směrem z centra do jednoho jízdního pruhu. Umožní to důkladnější kontrolu řidičů.

Statistiky zveřejněné v polovině minulého týdne hovoří o třiatřiceti lidech, kteří od začátku letošního roku přišli na pražských komunikacích o život. Z toho více než jednu třetinu tvoří chodci. Dvě stě sedmdesát lidí pak utrpělo těžká zranění.