Následně ještě narazil do auta nehodové asistenční služby, když se posléze snažil vycouvat. Policejní hlídce, jejíž přítomnost u nehody označoval na nepotřebnou (a ačkoli řidička na účasti policistů trvala, on její přivolání odmítal), pak nadýchal půl druhého promile. Třebaže se nehoda stala v Nuslích, tedy na území Prahy 4, případem se zabýval Obvodní soud pro Prahu 2. Ten totiž projednává veškeré trestné činy v dopravě spáchané na celém území metropole.

Jenom přestupek

Kadlec se podle soudce Jiřího Horkého nedopustil trestného činu, za který by mu v případě uznání viny hrozily až tři roky za mřížemi, ale podezřelý je jen z přestupku; případ by jako kázeňské provinění měl projednávat ministr vnitra. Verdikt není pravomocný, státní zástupce Ladislav Stahl podal proti rozhodnutí stížnost, takže se případem ještě bude zabývat městský soud. Ani žalobce nicméně nechtěl poslat policistu za mříže.

Požadoval pro něho podmíněný trest při spodní hranici sazby (jeden rok) a zákaz řízení. K tomu, že byl spáchán trestný čin, nenašel soudce dostatek důkazů – Horký hovořil o stavu důkazní nouze. Samotná orientační dechová zkouška totiž neprokázala přesvědčivě, že došlo k překročení jednopromilového limitu (právě ten představuje hranici mezi přestupkem a trestným činem).

Zasahující policisté vypověděli, že pach alkoholu z Kadlece necítili. A soud přikývl argumentu, že jeho chování, přibližované jako nervozita a jistá roztěkanost, lze připisovat stresu spojenému s nehodou a tomu, že měl naspěch; sám obžalovaný uvedl, že pospíchal do školy a byl si vědom, že má zpoždění.

Uražený plukovník

Pokud městský soud nenařídí nové projednání věci a kauza se skutečně bude řešit jako přestupek, bude nejspíš ve hře dvojí provinění: jednak odmítnutí lékařského vyšetření s odběrem biologického materiálu, jednak podezření na řízení pod vlivem alkoholu. Klíčové pro následný vývoj kauzy je právě odmítnutí lékařského vyšetření spojeného s odběrem krve a moči.

Kadlec tvrdil, že se tak stalo poté, co ho doktor urazil svou poznámkou k tomu, že v rámci vyšetření neplnil přesně lékařovy pokyny (popletl si pravou a levou ruku, když se měl v úvodní fázi vyšetření dotknout prstem svého nosu). Tenhle incident potvrdil v roli svědka i lékař. Kadlec trvá na tom, že před jízdou nepil, jen večer prý zkonzumoval dvě piva a v noci pak, když nemohl spát, si kolem půlnoci dal nejvýše čtyři panáky. Byl ale podle vlastních slov přesvědčen, že za volant usedá střízlivý.

Někdejší policejní pedagog, jehož v médiích sledovaný případ do jisté míry „proškolil" provinilé řidiče, jak postupovat v případě dopadení, by se v návaznosti na rozhodnutí soudu rád vrátil k přípravě policistů. V souvislosti se svou kauzou byl totiž nejen odvolán z funkce ve škole, ale i postaven mimo službu jako policejní plukovník – v obou případech ovšem s nepřehlédnutelným odstupem.