Jakmile čtveřice mladistvých zmerčila blížící se majáky, bylo to, jak když střelí do vrabců: skupinka se rozprchla na všechny strany. Sedmnáctiletý mladík, za nímž letňanští policisté jeli, při úprku zakopl a spadl přímo na betonový obrubník. Byl dopaden – a policisté z Čakovic ho pak od kolegů převzali podle zásady místní příslušnosti.

Na sepisování protokolu ale nedošlo. Třebaže to vypadalo na banální pád, mladík si nestěžoval na žádné obtíže nebo bolesti, a ošetření dokonce odmítal, členové hlídky přece jen přivolali záchranáře. Pro jistotu. Z nemocnice pak přišla zpráva, že tohle rozhodnutí nejspíš mělo hodnotu života: při vyšetření se podařilo odhalit závažné vnitřní zranění. Bez lékařského zásahu by pravděpodobně došlo k nejhoršímu, připomněla v pátek Iveta Martínková z ředitelství pražské policie.

Žena v bezvědomí

Ani návrat na služebnu nebyl prostý dramatických chvil. V šeru členové hlídky zahlédli tělo ležící na chodníku. Byla to žena v bezvědomí – a zdálo se, že je podchlazená. Policisté postupovali přesně tak, jak se to přednedávnem učili v kurzu: zajistit životní funkce – uložit do stabilizované polohy – zabalit do termofólie – přivolat sanitku.

Příjezd záchranářů byl ale teprve začátkem rozruchu. Zdravotníkům se ženu podařilo přivést k vědomí – a pacientka začala vyvádět. Byla agresivní a měla snahu ničit vybavení sanitky, a tak musela být připoutána na lůžko.

Jen ústa jí nikdo nezavřel, a tak se z nich hrnuly proudy sprosťáren ještě ve chvíli, kdy členové hlídky doprovázeli záchranáře do nemocnice. Podle lékaře byla dotyčná silně intoxikována omamnou látkou. To u ní vyvolalo bezvědomí – a bez včasné pomoci mohl být ohrožen její život.