Bližší informace k okolnostem smrti by měly nabídnout výsledky pitvy. Z vody byl tonoucí plavec vytažen již bez známek života. Přivolaní záchranáři mu již nemohli pomoci.

Před koupáním pod vlivem alkoholu, před přeceňováním svých sil a také před zbytečným riskováním například při skocích do neznámé vody (což jde často popíjením ruku v ruce) zdravotníci dlouhodobě varují. Podle jejich zkušeností totiž tyhle atributy nese řada malérů, kvůli nimž bývají k vodě přivoláni.

Džbán přitom dějištěm tragédie není poprvé. V minulosti zde vyvolal rozruch případ 29letého cizince topícího se v srpnu 2013, jehož večerní hledání provázela nepřehlédnutelná pátrací akce, do níž se zapojili hlídky policistů včetně poříčního oddělení, hasiči i s potápěči a povolán byl rovněž vrtulník. I když byla po setmění pátrací akce ukončena, na místě zůstali potápěči policejního prezidia; ti pak tělo uprostřed noci vylovili.

Bez očekávaného jednání

S pozorností se setkaly i okolnosti smrti 56letého cizince na konci července 2011. Muž z Ukrajiny se byl večer koupat s dvojicí svých krajanů – a ti se rozhodně nezachovali tak, jak by se očekávalo od lidí s životními zkušenostmi sbíranými v jednom případě 51 roků a v druhém 55.

Že do vody šli tři a následně jeden z nich chybí, druzí dva nijak neřešili: v klidu se oblékli a vrátili na ubytovnu v Praze 10. Teprve její personál upozornil policisty. Večerní pátrání se tehdy omezilo jen na prohledání břehů; zkalená voda neumožňovala nasazení potápěčů. Tělo utonulého cizince žabí muži vyzvedli až o den později.

V Jezeře Lhota zřejmě vyhasly dva životy
Opakované tragédie o víkendu provázely vodní radovánky i v okolí Prahy. V sobotu večer hasiči a policisté pátrali po zmizelém plavci v písníku Malvíny v Čelákovicích na Praze-východ. Pomoc přivolala skupina kamarádů, kteří si všimli, že jeden člen party chybí. Po několikahodinovém pátrání se za soumraku podařilo hasičům objevit pod vodou u ostrůvku – a ještě před setměním je vylovili policejní potápěči.

Ve stejné době měli hasiči i policisté napilno také v Jezeru u Lhoty na Praze-východ. Až do noci pátrali po pohřešovaném plavci, ale neúspěšně. Mladá žena postrádala 60letého otce, který si šel zaplavat. Ona sama usnula na dece – a po probuzení hledala tátu marně. Stejně na tom byli i pátrači, kteří v neděli nejen pokračovali v pátrání na vodě, ale rozšířili i na okolní lesy. Neúspěšné však zůstávalo hledání ještě v pondělí večer.

To už ale byla ze Lhoty hlášena další tragédie – a bohužel potvrzená. Utonul mladík projíždějící se na šlapadle, který sestoupil do vody, aby se osvěžil – a plavidlo mu mezitím odvál vítr. Když plaval za ním, zmizel pod hladinou. Nalézt se ho podařilo až po hodině; již bez známek života. U stejné vodní plochy také navíc záchranáři v pondělí pomáhali dalšímu muži, který zkolaboval vlivem vedra.

V regionu si koupací sezona vybrala krutou daň již v pátek odpoledne. V Křeneckém jezeře poblíž obce Dřísy na Praze-východ vyhasl život mladé dívky, která se zřejmě snažila přeplavat na druhý břeh. Když zhruba po hodině její bezvládné tělo vylovili jiní plavci, bylo už pozdě. „Už jí nebylo pomoci," konstatovala Petra Effenbergerová z centrály středočeské záchranné služby, podle jejíchž slov byli záchranáři přivolání pět minut před čtvrtou hodinou.

Oživit se nepodařilo ani seniora, který se v pátek čtvrt hodiny po páté topil na Příbramsku v Orlické přehradě. Svědci ho vytáhli a snažili se ho oživovat – veškeré úsilí ale bylo marné, i když záhy dorazil i člun Asociace samaritánů ČR a pak rovněž sanitka krajské záchranky.

Lépe dopadla snaha pomoci mladému muži, který se po půl deváté večer topil v rybníku ve Velkém Oseku na Kolínsku. I jeho oživovali svědci, které následně vystřídali záchranáři – a resuscitace byla úspěšná. S podporou přístrojem řízeného dýchání byl pacient přepraven do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Po deváté večer pak středočeští záchranáři pomáhali také dítěti na Kutnohorsku. Chlapce, který prý zůstal asi pět minut pod hladinou bazénu, resuscitovali svědci a následně zdravotníci. Záchranářům se podařilo životní funkce obnovit – a dítě připojené na umělou plicní ventilaci převezli do nemocnice v pražském Motole.