„Zaměstnanec útulku pavouka odchytil a odvezl do Dolních Měcholup. Pravděpodobně se jedná o maloočku,“ informovala v tiskové zprávě mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. Nalezeného pavouka však zatím zkoumají odborníci, kteří přesněji určí druh. Taky není jisté, zda přežije, protože dovážené potraviny bývají chemicky ošetřené.

Podle serveru Blesk.cz se jednalo o palovčíka. Arachnolog Vladimír Hula z Mendelovy univerzity v Brně řekl, že tento druh je pro člověka bez alergie neškodný. „Tento druh palovčíka běžně žije na Kostarice a v Panamě, ale chová se i v Evropě. Například v Bernu na univerzitě, kde je zkoumají, mají v jediné místnosti zhruba až tři tisíce kusů tohoto pavouka,“ řekl Hula pro Blesk.cz. Hulovo určení by však mohlo čtenáře znovu trochu vyděsit, protože jeden z druhů - palovčík brazilský (Phoneutria fera) - patří mezi nejjedovatější zvířata planety!

Nejjedovatější pavouk na světě

Palovčík je velmi útočný a často se ukrývá právě mezi banány, díky čemuž získal přezdívku banánový pavouk. Jeho tělo měří šest centimetrů a rozpětí končetin může dosahovat až šestnácti centimetrů. Podle časopisu Epocha je tento pavoučí jed smrtelný obvykle do hodiny (záleží na množství), přičemž jediné kousnutí nebývá obvykle život ohrožující.

Mezi projevy otravy patří u mužů také bolestivá, čtyři hodiny trvající erekce. Protijed byl vyroben před téměř čtyřiceti lety. Shodou okolností téměř na den přesně před třemi lety zveřejnil bulvární server informaci o tom, že tohoto nebezpečného pavouka objevila mezi banány žena ve Vsetíně. V britském Tescu si v té době jeden zákazník přinesl domů celé hnízdo s kokony a vajíčky. 

„Maloočky žijí v tropech celého světa a všude jsou vázány hlavně na lidská obydlí, sýpky i jiné budovy, případně se zdržují na plantážích. Lidé je vítají, protože jsou neškodné a navíc úspěšně loví šváby i jiné druhy nežádoucího hmyzu. Při lovu využívají maloočky taktiky rychlého přepadu, nelapají tedy kořist do sítí,“ píše Zoo Praha o těchto členovcích, kteří obývají od roku 2003 jako doplněk exotické expozice Pavilon velkých želv v trojské zoologické zahradě.

Maloočky žijí i v Česku

„Tento nalezený druh je v České republice chován jen výjimečně a patří mezi méně nebezpečné druhy, byť je jedovatý,“ upozornila však mluvčí Seifertová. Pavoučí kousnutí může způsobit problémy hlavně alergikům. V pražské zoo mají maloočku loveckou (latinsky Heteropoda venatoria), která se deseticentimetrovému „osminohému turistovi“ z Kostariky nápadně podobá.

Největší maloočka (Heteropoda maxima) měří až třicet centimetrů a je tedy větší než sklípkan, který je však mohutnější a těžší. Jedná se o největší pavouky na světě. Tato obrovská maloočka byla objevena v džunglích v Laosu teprve na začátku tohoto tisíciletí a díky speciálním trávicím enzymům dokáže spořádat klidně i potkana.

Ačkoliv tito pavouci, kteří mohou některým lidem nahánět hrůzu, se vyskytují zejména v tropickém pásmu, některé druhy přežívají i severněji. V Česku jste mohli narazit na maloočku smaragovou (Micrommata virescens), které však měří jen několik málo centimetrů. Výrazně zelení pavouci jsou navíc docela fotogeničtí. „České“ maloočky dokonce nejsou vůbec jedovaté, člověka se bojí a utíkají. Aktuální případ, kdy v supermarketu objevili jejich „příbuzného“ z Kostariky, připomíná událost z roku 2013, kdy byl velký pavouk spatřen v zásilce banánů z Ghany ve vršovickém obchodě.