Akce s názvem Muzeum 2018 byla pouze cvičením, teroristický útok byl pouze předstíraný. Oběti hráli figuranti. Noční dění v pražském metru mělo za úkol zlepšit koordinaci složek Integrovaného záchranného systému v případě, že by se - nedej bože - jednalo o reálnou situaci.

Organizátoři v nejbližších dnech vyhodnotí, zda jedno z největších cvičení bezpečnostních a záchranných složek za poslední roky mělo smysl a jak se povedlo. "Z mé strany velice děkuji za koordinaci a nasazení všech složek a doufám, že se nás podobná situace v reálném prostředí nikdy týkat nebude. Ale jsem ráda, že jsme udělali další kroky k tomu, abychom případný útok zvládli co nejlépe," uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

| Video: Youtube

Jeden útočník se odpálil

Při fingovaném teroristickém útoku jako první zasahovali policisté, kteří několik minut po začátku střelby do civilistů dorazili na místo a zneškodnili útočníka na nástupišti. Kolegové vyčkali na speciálně vycvičenou šestnáctičlennou jednotku policie, která zajistila celý prostor a dalšího z teroristů zneškodnila. Třetí útočník však stihl odpálit nálož v jednom z vagónů soupravy metra.

"V rámci tohoto cvičení jsme si vyzkoušeli některé nové taktické postupy. Cílem tzv. prvosledových hlídek policie je prioritně eliminace ozbrojeného útočníka a zajištění bezpečné zóny pro záchranné složky. Naši policisté si také spolu se záchranáři vyzkoušeli metodu třídění zraněných, takzvanou metodu Start,“ řekl ředitel pražské policie Jan Ptáček.

Do sanitních vozidel transportovali zraněné hasiči. Chemická jednotka pak provedla preventivní monitoring případného výskytu nebezpečných látek na místě, kontrolovali rovněž odvážené osoby, aby nedošlo k nakažení zdravotnického personálu při převozu do nemocnice. Hasičský záchranný sbor spolupracoval při cvičení také s Českým červeným křížem, který podporoval i záchranáře.

Vedle předsunutého zdravotnického operačního střediska zasahovalo v rámci akce šest posádek rychlé zdravotnické pomoci, dvě lékařské posádky, inspektor v roli vedoucího zdravotnické složky a speciální vůz Atego.

Zasedal i krizový štáb

"Podobná cvičení přispívají k tomu, že zdravotnická záchranná služba neustále udržuje svou krizovou připravenost na vysoké úrovni. Posádky mají takový výcvik a prostředky, aby byly akceschopné i během takto specifických událostí, kdy je nutné roztřídit, ošetřit a transportovat do zdravotnických zařízení vysoký počet pacientů. Zásadní je rovněž propracovaná koordinace s ostatními složkami IZS, která zafungovala velmi dobře," řekl Petr Kolouch, ředitel pražské záchranky.

Při simulovaném teroristickém útoku se samozřejmě zastavil provoz metra, byl aktivován traumaplán ve všech nemocnicích na území hlavního města a krizový štáb vyhlásil třetí stupeň ohrožení terorismem a kontaktoval armádu. Takže do "akce" šli také politici. "Našlo se samozřejmě pár drobností, na kterých v budoucnu zapracujeme, ale po všech stránkách celé cvičení hodnotím velice kladně," řekl Daniel Barták, vedoucí krizového řízení pražského managementu.

A svou roli zvládli rovněž dobrovolníci nalíčení a hrající mrtvé a zraněné, ti dokonce obviňovali záchranáře, že pracují pomalu a v šoku nechtěli s hasiči a policisty spolupracovat. Věrnost celé akci dodával jejich hysterický křik.