Silnice vedoucí skrz les nebo podél zemědělských pozemků. To jsou místa, kde se velmi snadno řidič může setkat s obyvateli české divoké přírody. Výjimku netvoří ani metropole. V loňském roce na jejím území došlo ke 174 nehodám. Je to druhý nejlepší výsledek z celé republiky, právě v tom ale může být jeho nebezpečí.

Podle LHMP se množství střetů v průběhu let moc nemění 

„Lidé se domnívají, že v Praze zvěř nežije, proto často ani nepředpokládají možné riziko střetu,“ okomentovala mluvčí Lesů hlavního města (LHMP) Prahy Petra Fišerová. Právě proto tak může lehce dojít k podcenění situace. 

O tom, že situace v metropoli není zase tak růžová, svědčí i policejní čísla. V roce 2015 totiž napočítali 56 nehod, loni už byla situace mnohem horší. Podle LHMP se ale množství střetů v průběhu let příliš nemění.

Rizikové jsou např. lokality Břežanské údolí 

„Naopak každý rok je časové rozložení zásahů odlišné,“ vysvětlila Fišerová s tím, že pražské lesy ale evidují pouze ty případy, kdy bylo zraněné zvíře dovezené do jejich záchranné stanice. „Domníváme se, že my zachytíme přibližně třetinu případů,“ dodala mluvčí.

Z informací lesů hlavního města vyplývá, že nejčastěji v metropoli dochází ke střetům se srnčí zvěří a s divokými prasaty. V blízkosti Thomayerovy nemocnice pak s muflony a na jihu metropole zase s daňky. „Rizikové jsou například lokality Břežanské údolí, ulice Vídeňská, U Kunratického lesa, Horoměřická či Českobrodská,“ vyjmenovala Fišerová.  Podle policejních statistik se v loňském roce odehrálo v Praze nejvíce nehod v dubnu, a to 32, nejméně tedy šest se jich stalo v únoru.

Hustota provozu i změna v krajině 

Na prvním místě ve smutné statistice stojí Středočeský kraj. Na jeho území totiž došlo loni k výrazně nejvíce nehodám. Vozidla se tu se zvěří střetla v 2268 případech, o rok dříve to bylo o necelých dvě stě případů méně. Za negativní skóre podle myslivců nejspíš může vysoká intenzita hustota dopravy v kraji. Nejčastěji řidiči narazili na zvěř v květnu, nejméně případů pak policisté zaznamenali v únoru.

Ve Středočeském kraji se můžu řidiči střetnout zejména na černou a srnčí zvěř, v menší míře pak s dančí či jelení. „Pro myslivce není problémem jen ztráta zvěřiny, zároveň je totiž výrazně narušena snaha o cílevědomý chov zvěře,“ vysvětlil myslivec. V soudobé krajině je hospodaření se zvěří jediným prostředkem k dosažení stabilních a vyvážených populací. Lesní obyvatelé totiž už nemají přirozeného nepřítele.

Vždy fungujícím opatřením zůstává zvýšená obezřetnost řidičů 

Problémy se zvěří na komunikacích jsou podle myslivců také způsobené zvyšující se hustotou automobilového provozu. „Zároveň je to způsobeno změnami ve struktuře krajiny, která neumožňuje zvěři bezpečně přejít komunikaci,“ uvedl Kašpar.

Jediné a vždy fungující opatření tak zůstává zvýšená obezřetnost řidičů zejména v rizikových oblastech. „Můžu doporučit výrazné snížení rychlosti v lesních úsecích, a to zejména v noci,“ dodal myslivec.

close Srážky se zvěří v ČR. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in