O případu v Centru Chodov informoval pražský hasičský záchranný sbor na twitterovém účtu. „Při aplikaci nátěru na podlahu centra se zápach dostal do prostoru pro veřejnost. Hasiči řeší s ostrahou centra možnosti odvětrání,“ uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka.

| Video: Youtube

Na místo dorazila také policie a zdravotnická záchranná služba nasadila rovněž velkokapacitní vůz Atego. Kolem třetí hodiny odpoledne hasiči dohlíželi na samovolnou evakuaci celé prodejny Albert, jednalo se zhruba o pět set lidí. Později došlo k řízené evakuaci celého prvního podlaží obřího nákupního centra na Chodově. „V některých místech naměřeny zvýšené hodnoty nebezpečných koncentrací,“ napsal mluvčí Kavka.

Záchranáři podle příspěvku na sociální síti ošetřili dvě osoby, které však nemuseli podle původních informací transportovat do zdravotnického zařízení. Lidé si stěžovali zejména na bolest hlavy. Dvadvacetiletého muže s nevolností nakonec sanitka odvezla na internu Thomayerovy nemocnice.

Hromadná evakuace nebyla nutná

„Měřením bylo zjištěno, že se nebezpečné látky do dalších pater obchodního centra nedostaly. Na místo byl povolán hygienik, aby prověřil, zda jsou potraviny v obchodě kontaminovány,“ sdělili Hasiči Praha zhruba po hodině zásahu. Evakuace celého objektu tak nebyla nutná.

Policejní mluvčí Tomáš Hulan navíc veřejnost uklidnil. Albert a deset přilehlých obchodů zůstalo uzavřeno z preventivních důvodů. „Situaci si nevyžadovala hromadnou evakuaci. Návštěvníci byli pouze vyzvání, ať zápachem dotčené prostory opustí,“ uvedl Hulan na twitterovém účtu policie. Zdrojem zápachu bylo organické rozpouštědlo, zjistili hasiči.