Nešťastníka smrtelně zhranily nárazy hned několika aut mířících od Prahy směrem k Berounu ve chvíli, kdy se ještě s dalším mužem snažili necelou čtvrthodinu před devátou večer přeběhnout přes dálnici – navzdory tomu, že na rychlostních komunikacích nemají pěší účastníci silničního provozu co pohledávat.

Jistým vysvětlením může být, že u druhého muže, 31letého, který z incidentu vyvázl bez úhony, potvrdila dechová zkouška přítomnost alkoholu.

Informace v neděli uvedl policista Zdeněk Chalupa. Ten také připomněl, že zásah složek integrovaného záchranného systému si vyžádal omezení dopravy. Uzavírat dálnici ale nebylo třeba; místo nehody nadále zůstávalo průjezdné levým pruhem.

Málem to stihl

Z jeho informací dále vyplynulo, že se oba muži snažili přeběhnout od benzinky ve směru jízdy na Prahu k protější pumpě. A – do bezpečí chybělo už jen několik metrů…

„V pravém jízdním pruhu ve směru na Plzeň byl 36letý muž sražen projíždějícím osobním vozidlem – a následně se střetl ještě s dalšími za ním jedoucími vozidly; s kamionem a osobním automobilem," konstatoval Chalupa.

Zatímco nikomu dalšímu se nic nestalo, sražený muž utrpěl zranění v takovém rozsahu, že bylo zřejmé, že smrt nelze odvrátit.

Podíl mohl mít alkohol

Přesné okolnosti tragédie jsou předmětem zkoumání dopravních policistů z dálničního oddělení v Rudné, kteří na objasňování případu pracují společně s kriminalisty z územního odboru Praha-venkov: Západ. Teprve podle výsledků šetření bude možno určit míru zavinění jednotlivých účastníků nehody.

„Jednou z prověřovaných okolností je i to, zda usmrcený muž nebyl v době střetu pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky," konstatoval Chalupa. Jasno by podle jeho slov měly přinést výsledky pitvy.

Z řidičů, jejichž vozidla se do smrtících střetů zapojila, nenadýchal nikdo; pozitivní byl test na alkohol pouze u druhého muže z dvojice přebíhající dálnici.