„Je to připomínka toho, že každý rok přichází při dopravních nehodách o život přes pět set lidí, což nám nemůže být lhostejné. Připomíná nám to také, že nesmíme vzdát aktivity, abychom počet obětí na silnicích snižovali, protože ta čísla v celé EU jsou stále vysoká,“ citovaly Tomáše Neřolda z organizace Besip České noviny.

Web agentury ČTK dodává s odkazem na statistiky dopravní policie, že od začátku roku 2018 do konce října na silnicích vyhaslo 464 lidských životů. Za stejné období loňského roku přitom při dopravních nehodách zahynulo o 49 lidí méně.

Podle Neřolda však v posledních letech dochází k úbytku obětí, ovšem letošní dlouhodobě teplé počasí způsobilo snížení pozornosti řidičů a zvýšení únavy. Navíc svůj nezanedbatelný podíl na letošních tragických statistikách mají motorkáři. O život jich letos přišlo už 88, což je o 24 více než loni, píší České noviny.

Pietní akt už dvanáct let pořádá České sdružení obětí dopravních nehod. Jeho zakladatel Stanislav Vondruška uvedl, že sdružení dalo pomník postavit v roce 2004 nedaleko nultého kilometru D1, aby u něj lidé mohli zavzpomínat na své blízké. Inspiraci našli Vondruška a spol. v zahraničí, kde podobné pomníky stojí.

Stav silnic, stará auta i mobily za volantem

Sdružení se podle Vondrušky snaží pomoci pozůstalým z psychologického nebo i právního hlediska. Sám Vondruška přišel před 16 lety při dopravní nehodě o dceru. Jedna z účastnic zavzpomínala na jejího manžela s dcerou, kteří před lety také zemřeli při dopravní nehodě. „Je to hrozné, co se na silnicích děje. Na silnicích roste bezohlednost jednoho k druhému a projevuje se to i v řízení. Lidé se pořád někam ženou, není to nic dobrého,“ řekla ČTK žena, která k památníku na Chodově dorazila poprvé před čtyřmi lety.

Podle šéfa sdružení Vondrušky může za tragické následky dopravních nehod řada dalších faktorů - například stav infrastruktury, zastaralost vozového parku, malá zkušenost některých řidičů nebo některé psychologické vlivy, jako je i používání moderní techniky za volantem.

Součástí nedělní vzpomínkové akce bylo i požehnání faráře Českobratrské církve evangelické Karla Šimra. Světovému dni památky obětí dopravních nehod v neděli byla zasvěcena i odpolední ekumenická bohoslužba v dálniční kapli na D5 u Plzně. České noviny uvádějí, že Světový den obětí dopravních nehod vznikl před 25 lety: „Chce podpořit společenské uznání ztráty a bolesti pozůstalých po obětech nehod a přispět k tvorbě globální kultury silniční bezpečnosti.“