Ve čtvrtek to uvedla Hana Jeřábková z ředitelství pražské policie. Nad konstatováním, že přibylo sebevrahů, ale odmítavě vrtí hlavou. „Jen ve třetině případů se jedná o sebevražedná jednání, kterým lze zabránit jen těžko. Nejčastější příčinou ostatních tragických událostí je neopatrnost - a hlavně nepozornost," připomněla policistka varující fakta.

Je někdy až s podivem, jak se lidé nerozpakují riskovat, vyplývá ze slov koordinátora prevence Ondřeje Pence. Někdy se malér stane, když člověk přebíhající koleje špatně odhadne rychlost přijíždějícího vlaku - což je také velká chyba - jindy si ale o tragédii hazardéři přímo říkají: buďto si zkracují cestu, nebo po kolejích „prostě jdou" s tím, že kdyby něco jelo, rachotící vlakovou soupravu zdaleka uslyší, a budou tak mít dost času uhnout.

Skutečný hluk vlak vydává, až když začne brzdit

Omyl, který může mít cenu života, varuje Penc. „U blížícího se vlaku je slyšet pouze rezonování kolejí. Skutečný hluk vlak vydává, až když začne brzdit," upozorňuje preventista na souvislosti, které si málokdo uvědomuje. Když vlak nezastavuje nebo nehouká, opravdu ho lze přeslechnout!

Varující je také tragédie, k níž došlo před týdnem ve Vysočanech. Tam v pátek 4. července nepřežil střet s vakem 39letý muž, který měl v uších sluchátka. Zřejmě se soustředil na poslouchání hudby - a neslyšel, neviděl. Kriminalisté dospěli k závěru, že se s největší pravděpodobností nerozhlédl a vběhl do kolejiště přímo pod projíždějící vlak. Rozhodně to v poslední době nebyl ojedinělý případ, varuje policistka Jeřábková.

Na koleje se nesmíZákon o drahách hovoří jasně: vstupovat na koleje se nesmí. Pohybovat se po kolejovém svršku je s výjimkou míst veřejnosti přístupných zakázáno. Zákaz neplatí jen na označených a zabezpečených přejezdech a přechodech.

Porušením zákona je tak i přechod přes koleje, k čemuž se uchýlí i mnozí cestující, když ve stanici chtějí ušetřit pár kroků k podchodu a nerozpakují se riskovat, že už nedojdou nikdy nikam.

Nedovolený vstup so kolejiště může skončit nejen krvavým malérem, ale i citelnou finanční sankcí. Ve správním řízení může drážní úřad uložit pokutu až do výše 10 tisíc korun.