Geochacing, do češtiny překládaný jako hledání kešek, se pohybuje na hranici turistiky a sportu, někdy však bohužel tato oblíbená kratochvíle může být i dost nebezpečná.

Hledači mají k dispozici souřadnice a pomocí GPS navigace se snaží ulovit plastovou (většinou voděodolnou) schránku, kam se zapíší do deníku. Občas si "kačeři" vyměňují nějaké předměty - jsou z nich tedy tak trochu lovci pokladů.

Keška Motolský potok na webu geocaching.com má označení GC1YN9E, její obtížnost je střední, větší problém je terén. "Tato keš vás zavede na strastiplnou cestu podél Motolského potoka, který byl do druhé poloviny 19. století klasicky na povrchu, leč vývoj Prahy dostal tento potok pod zem," píše se v jejím popisu.

Zdroj: Youtube

Potok pramení nedaleko stanice metra Zličín a v oblasti Cibulka v Košířích se dostává do podzemí a v kanále pokračuje zhruba čtyři kilometry, než vteče zleva do Vltavy mezi Palackého a Jiráskovým mostem, tedy na smíchovské náplavce.

V sobotu se však celá skupina mladých lidí nedostala včas ven. Spláchla je prudká přívalová vlna. Dva z nich se zachránili a sanitka je s drobnými oděrkami odvezla do motolské nemocnice.

Pražští hasiči, kteří vpodvečer řešili padesátku případů souvisejících s bleskovou povodní v metropoli, zapojili do akce potápěče. Ve spolupráci s říční policií se jim podařilo pod Jiráskovým mostem najít tělo utonulé ženy. Na místo proto dorazil koroner.

Jenže pátrání po dalším lovci kešek komplikovalo počasí, do tunelu Motolského potoka se kvůli velké vodě nedalo dostat. Ve 20 hodin byli z případu odvolání hasiči, policie na člunech hledala dál až do pozdního večera. Pátrání bylo obnoveno znovu až v neděli ráno.

"Zaměříme se na oblast Mánesa, Rašínova nábřeží a propusti, která se tam nachází," citovaly stránky České noviny policejního mluvčího Jana Rybanského. Na žádost policie se po obědě do akce znovu dali i pražští hasiči. "Potápěči se pokusí prohledat celou stoku Motolského potoka. Pátrání začne kolem 14. hodiny," informoval na Twitteru mluvčí Martin Kavka.

"Kvůli hrozícím srážkám bylo pátrání v podzemí ukončeno, budeme pokračovat v ústí potoka ve Vltavě na náplavce," dodal později mluvčí pražských hasičů Kavka. Nakonec se rozhodli potápěči kvůli příznivější předpovědi počasí pokračovat a do stoky se vrátili. "Je tam velká jímka, pátrání zabere více času," uvedl Kavka na sociální síti. Zatím neúspěšné pátrání po čtvrtém "kačerovi" potvrdil také policejní mluvčí Jan Rybanský.

Zasáh byl ukončen v 17 hodin odpoledne. "Na pražskou náplavku a do podzemí se vrátíme zítra v dopoledních hodinách," slíbil za pražské hasiče Kavka.

Příznivci geocachingu už mezitím vyjadřují soustrast pozůstalým a litují ztráty jedné ze svých řad. Na internetu se řeší spor, zda mladí lidé neriskovali v sobotu příliš. "Není to první smrtelný úraz při geocachingu a bohužel nebude ani poslední. Víc k tomu asi není co říct," napsal jeden z diskutujících.