Dalo se to čekat za rok: až přijde první výročí tragédie, kdy 48letá zpěvačka podlehla zraněním poté, co ji nedaleko jejího bydliště přejela osobní souprava CityElefant mířící z metropole do Benešova. I proto Deník nikdy neuvedl přesný čas úterní události - aby neposkytoval návod.

Byl to mylný předpoklad. Sebevrah se na místě objevil už po pár desítkách hodin. Ve středu dvě hodiny před půlnocí hodlal poblíž železničního přejezdu v Uhříněvsi zemřít pod koly vlakové soupravy třicátník, který byl zjevně pevně rozhodnut; měl s sebou dopis na rozloučenou.

Naštěstí zasáhli policisté, kteří nyní tento úsek trati střeží. V činu mu zabránili - a sebevrah, který nadýchal přes dvě promile, byl převezen na psychiatrii. Zjevně tak v místě, kam fanoušci houfně přicházejí uctít památku zpěvačky položením květin, policejní hlídky ještě zůstanou.

K samotnému případu úmrtí zpěvačky, kolem něhož se rojí nejen spekulace, ale i trestní oznámení, zatím policie nemá žádné nové informace ke zveřejnění. Od počátku vyšetřování se případ jeví jako sebevražda; nasvědčují tomu mimo jiné zanechané dopisy na rozloučenou i výpověď strojvedoucího, z níž vyplývá, že tragédie na kolejích byla zřejmě zamýšleným činem. Podrobnosti se neobjevily ani ve středu po pitvě těla, kterou provedli soudní lékaři ve vinohradské nemocnici.

Kriminalisté zkoumající pozadí události včetně motivu činu a případné účasti jiných osob (což je standardní postup ve všech obdobných případech) od patologů očekávají především informace o bezprostředních okolnostech smrti a její přesné příčině včetně mechanismu zranění; čekají ale také na výsledky toxikologických rozborů odebraných vzorků - a v neposlední řadě i na závěry analýzy DNA k definitivnímu potvrzení totožnosti zemřelé.

Lidé z okolí Ivety Bartošové nemlčí

Na rozdíl od policie nemlčí lidé z okolí Ivety Bartošové. Její manžel Josef Rychtář střídavě obviňuje média z podílu na tragédii a střídavě je k nim až nebývale vstřícný, „samozvaný ochránce" zpěvačky Zdeněk Macura (který se s Rychtářem opakovaně popral před objektivy reportérů za jejího života a ve středu došlo ke konfliktu zaznamenanému kamerami i po její smrti) veřejně obviňuje Rychtáře.

Ten se zase ohrazuje proti postupu policistů, kteří podle něj z domu zpěvačky „ukradli" jemu určený dopis na rozloučenou. A ve čtvrtek putoval Rychtář do nemocnice poté, co to ho před domem v ulici U Říčanky napadl muž prezentující se jako zpěvaččin fanoušek.

Tohle vše se odehrává téměř v přímém přenosu; před televizními kamerami. Stejně jako spor kolem zpěvaččina pohřbu. Bude to pompézní obřad ve strašnickém krematoriu přístupný médiím i fanouškům, jak prosazuje Rychtář, nebo dojde na neokázalé rozloučení ve skromnosti a tichosti a jen v rodinném kruhu (tato představa je spojována s někdejším partnerem zpěvačky a otcem jejího syna Ladislavem Štaidlem i s nejbližšími členy rodiny)?

Spory se vedou i kolem místa posledního odpočinku. Bude to v Uhříněvsi či Říčanech, anebo ve zpěvaččině rodišti Frenštátě pod Radhoštěm?

Čtěte také: Život Ivety Bartošové byl jedno smutné hledání