„Objem práce se každoročně zvyšuje o jednotky procent. V meziročním srovnání došlo tentokrát k navýšení počtu ošetřených pacientů o 4,6 procenta," shrnula statistická čísla Jiřina Ernestová z centrály pražských záchranářů.
Pomoc lékaře je potřebná u desetiny výjezdů, kdy se pacient nachází ve vážném zdravotním stavu. Devadesát procent zásahů obstaraly výjezdové skupiny rychlé zdravotnické pomoci – týmy vyškolených záchranářů se vzděláním v oboru akutní medicíny, avšak bez titulu MUDr.
Takzvaný setkávací systém „rendez-vous", kdy se u pacienta setkává výjezdová skupina rychlé zdravotnické pomoci ve velké skříňové sanitě s dvoučlenným týmem rychlé lékařské pomoci s menším vozem, využívá pražská záchranka ve svém provozu od roku 1987; stal se příkladem i pro záchranáře v dalších regionech včetně středních Čech.
Zkracování dojezdového času
I jinde se osvědčuje, třebaže tamější záchranáři nemají tak výhodné podmínky jako v hlavním městě (pro něž jsou příznačné poměrně krátké dojezdové vzdálenosti a velká hustota nemocničních zařízení).
„Systém zkracuje dojezdový čas k pacientovi a efektivně využívá práci lékaře, který je po provedení všech nutných zákroků uvolněn pro další výjezd. Pokud zdravotní stav pacienta nevyžaduje přítomnost lékaře, převáží ho do zdravotnického zařízení výjezdová skupina rychlé zdravotnické pomoci," vysvětlila Ernestová.
Průměrný dojezdový čas se u nejzávažnějších případů dlouhodobě pohybuje pod hranicí osmi minut; dvacetiminutový limit, který pro příjezd sanitky stanoví vyhláška, byl v hlavním městě překročen u méně než dvou procent výjezdů.
Vysoká úspěšnost resuscitací
Velkou chloubou pražské záchranky je vysoká úspěšnost resuscitací. Loni pražští záchranáři oživovali 586 pacientů, přičemž u téměř poloviny z nich (45 procent) se podařilo na místě události obnovit účinný oběh a předat je do specializované péče nemocnic. Zpět do normálního života se podařilo vrátit bez následků 93 pacientů (16 procent).
Tenhle úspěch by se podle záchranářů nedostavil bez velké ochoty svědků přítomných na místě poskytnout laickou první pomoc - především masáž srdce - podle telefonických pokynů operátorky linky 155. Resuscitováno takto bylo 81 procent pacientů, což je unikátní i ve světovém měřítku!
Největší frmol byl přesně před rokemOperátorky zdravotnického operačního střediska v Praze loni převzaly přes 221 tisíc tísňových volání. Uskutečnilo se téměř 133 tisíc výjezdů, během nich záchranáři ošetřovali 115,5 tisíce lidí; letecká výjezdová skupina zasahovala u 528 pacientů. Nejzatíženějším měsícem uplynulého roku byl březen, kdy pražští záchranáři řešili 10 663 událostí. Protipólem bylo září s 9394 událostmi.
Čtěte také: Záchranáře je možno přivolat mobilem. Postaru - i úplně nově