Ředitel krajského ředitelství pražské policie informoval novináře o statistikách na úterním brífinku. Ptáček ohledně vražd v hlavním městě zmínil, že kriminalistům se povedlo všechny případy objasnit. Horší je to s kapesními krádežemi. Za prvních šest měsíců roku 2018 jich bylo nahlášených 2696, jenže policisté vyřešili pouze 83. "Objasnění je složitější, protože oběť krádež většinou zjistí na jiném místě, v jiné době, a pro policii je pak obtížné zajištění jakýchkoliv stop," vysvětlil Ptáček. Dodal, že důležitá je prevence a že počty se podobají těm z loňska. Z nahlášených 3062 kapesních krádeží a jich bylo objasněno 80.

Zbraně. Ilustrační foto.
Sebeobrana? Nevěrohodné, řekl soud. Varhaník za vraždu v opilosti dostane 10 let

Podle Ptáčka klesl počet krádeží aut (z 524 na 376), oproti loňskému prvnímu pololetí naopak stoupl počet případů vykradených vozidel - o 330 na 2788. "Je to samozřejmě také o prevenci. Jde o to, kde řidiči vozidla zanechávají a jestli slyší na naše rady, aby nenechávali věci ve viditelných částech auta - aby nebyly lákadlem pro nenechavé ruce zlodějů," řekl žurnalistům policejní šéf Ptáček.

Policie při bilancování vyhodnotila jako úspěšné akce zaměřené na eliminaci pouliční trestné činnosti a přestupků v oblasti Václavského a Staroměstského náměstí. Skoro tři tísice uniformovaných mužů a žen provedly kontrolu u bezmála 12 tisíc osob, přičemž odhalily 55 trestných činů a na pokutách vybraly téměř dva miliony korun.

Ukradené kolo.
Za jeden den dvakrát vykradené auto. Napodruhé zmizelo kolo za 150 tisíc korun

Ptáček věnoval zvýšenou pozornost oblasti dopravy. "V tomto směru policejní statistiky sice vypovídají o poklesu počtu dopravních nehod, avšak dokladují nárůst především v kategoriích osob usmrcených, těžce nebo lehce zraněných," uvedl v tiskové zprávě mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. "Na počtu osob usmrcených a těžce zraněných při dopravních nehodách mají zásadní podíl především střety chodů s tramvajemi. Neutěšenou situaci v tomto směru vnímáme a prostřednictvím preventivních aktivit se tyto následky snažíme v maximální možné míře snížit," dodal Hulan.

Sací bagr k odstranění suti.
Zřícenou budovu řeší policie i soudní znalec. Zavalení dělníci byli cizinci

Policisté v této souvislosti zmínili prevetivní projekt s názvem Není cesty zpět, na němž spolupracují s pražským dopravním podnikem. "Je zaměřen především na rizikové skupiny chodců, tedy děti a seniory, kterým se policisté a pracovníci dopravního podniku snaží zvýšit povědomí stran silniční dopravy," vysvětlil mluvčí Hulan. "Cílem je zapůsobit na ostatní účastníky silničního provozu. Aby si uvědomovali, že nejsou nezranitelní," dodal ředitel Ptáček.

Zadržení muže, který přepadl sázkovou kancelář.
Pro lupiče ze sázkové kanceláře si došla policie. Už měl být ve vězení

Zatímco loni zahynulo v Praze při nehodách od ledna do konce června devět lidí, letos to byl dvojnásobek. "Důvodů je mnoho, hlavní je nepozornost. Řada lidí má sluchátka, nevnímá své okolí a vejde přímo pod kola tramvaje. Řidič pak nemá šanci zabrzdit," řekl Ptáček k tragickým střetům na kolejích. Připomněl, že tramvaj má přednost i na přechodu pro chodce.

Ptáček před měsícům nahradil v čele pražské policie Miloše Trojánka, který se přesunul na pozici krajského policejního ředitele na Vysočině. Trojánek se v minulosti opakovaně zastal podřízeného, který vyšetřuje kauzu Čapí hnízdo, v níž je z dotačního podovodu obviněn premiér Andrej Babiš (ANO). Teď Ptáček otevřeně řekl, že žádné tlaky nevnímá.

Pražší policisté se naopak pochlubili, jak zvládli tři velké akce v průběhu prvního červencového týdne, který byl zkrácen dvěma svátečními dny. "Bezpečnostní opatření jsme prováděli v souvislosti s kulturními a společenskými akcemi, jimiž byly XVI. Všesokolský slet, koncert skupiny Rolling Stones a 115. výročí Harley-Davidson. Všechna jsme zvládli bez ztráty kytičky," uvedl policejní šéf Ptáček.

Dopravní nehoda. Ilustrační foto.
V Břevnově srazila tramvaj chodkyni. Ta srážku nepřežila