Debata se protáhla na dlouhých 22 minut – a nakonec se strážníkovi podařilo od sebevraha vyzvědět, kde se nachází. Pak již mohla dostat pokyn k výjezdu motorizovaná hlídka z Prahy 12. A drama to bylo takové, jako by ani nebylo napsáno životem – spíš jako by se vše odvíjelo podle předem vymyšleného filmového scénáře, vypointovaného až na samou hranu emocí.

Na místě totiž strážníci vyskakovali z auta pár vteřin poté, co se muž skutečně pokusil oběsit! Lano hned odřízli a sebevraha zachránili, informoval ve čtvrtek Rudolf Rubeš z centrály městské policie. „Podařilo se jim ho přivést k plnému vědomí; muž se strážníky poté i komunikoval," připomněl Rubeš. Přivolaná sanitka následně pacienta odvezla do nemocnice.

Požár lesa ulila voda z osmi hadicRozsáhlý zásah při likvidaci požáru lesního porostu v Bohnicích mají za sebou pražští hasiči. Profesionální jednotky za masivního přispění dobrovolných sborů likvidovaly plameny v porostu poblíž ulice U Drahaně, kam vyjížděly ve středu po třetí hodině odpoledne. Oheň se podařilo zvládnout pomocí osmi vodních proudů.

Aktuální teplé a poměrně suché počasí šíření požárů v přírodě nahrává. Je proto na místě opatrnost – zvláště během nadcházejícího víkendu, kdy volno, které bude mít většina lidí, umocní ohlášené tropické počasí. Rizikové může být jakékoli používání otevřeného ohně – nejenom rozdělávání ohýnku nebo grilování, ale třeba i kouření na procházce.

Během dne pomáhali dvěma opařeným dětemBuďte na své děti opatrní! S tímhle varováním se ve čtvrtek obrátila na veřejnost Jiřina Ernestová z centrály pražské záchranné služby. Na mysli měla ochranu malých dětí před opařením – což je zvláště u batolat bohužel velmi častý úraz.

Ve středu posádka záchranářského vrtulníku z pražské Ruzyně převážela na popáleninové oddělení vinohradské nemocnice dva chlapečky; oba narozené v roce 2013 – z Kladna a z Českých Budějovic. „Oba utrpěli rozsáhlé opařeniny v oblasti zad a horních končetin," uvedla Ernestová. Právě taková poranění bývají u dětí typická, pokud rodiče malé zvědavce neuhlídají – a ti na sebe v nestřežené chvíli zvrhnou horký nápoj.

Popálenin nebo opařenin, u kterých pražští zasahovali, bylo loni 480 – a z toho se v 228 případech jednalo o dětské pacienty. Nikoli však jen na území metropole; v případě nasazení vrtulníku pomáhá tým z Prahy i ve vzdálenějších regionech. „Popálení nebo opaření kůže je velmi bolestivé, ve větším rozsahu těžko se hojící poranění – a často i s doživotními následky," varovala Ernestová.

Část trasy C metra zastavil smrtelný pádSmrtelné zranění utrpěl člověk, který ve čtvrtek vpodvečer spadl ve stanici Kobylisy pražského metra do kolejiště a přejel ho vlak. Po neštěstí, k němuž došlo čtvrt hodiny po šesté večer, se zastavily vlaky metra v části červené trasy C – mezi stanicemi Florenc a Ládví. Dopravní podnik nasadil náhradní autobusy; obnovit provoz se podařilo přesně v 19 hodin. Okolnosti tragického pádu zůstávají předmětem šetření policie.