Policie případ během vyšetřování překvalifikovala na obecné ohrožení, kvůli úmrtí viníka ale musí případ odložit. Nehoda se stala v noci 28. září. Jan Kočka mladší jel po dálnici od Prahy ve směru na Hradec Králové po třetí hodině ranní.

Jeho Mercedes měl při předjíždění urazit jinému vozu zrcátko a z místa nehody ujel. Vzápětí Kočkův vůz sjel z dálnice na exitu u Vrbové Lhoty, na místě se otočil a stejným exitem se na dálnici vrátil, ovšem do protisměru, směrem na Prahu.

Prudký náraz

Šílená jízda trvala téměř dva kilometry a skončila srážkou. V protisměru jedoucí vůz v plné rychlosti narazil do větší skříňové dodávky. Náraz byl tak prudký, že oba řidiče vymrštil z aut. Výsledky soudní pitvy u obou mužů prokázaly, že oba zemřeli na vážná poranění hlavy a utrpěli řadu dalších zranění. Z obou aut vyšlehly plameny, které dodávku i Mercedes kompletně zničily.

Kočka pocházel z rodiny provozovatele Matějské pouti v Praze. Jeho rodina v polovině října zorganizovala v Praze výpravný pohřeb. Po obřadu v kostele Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad následoval smuteční průvod, při kterém ostatky zesnulého převezl kočár tažený koňským spřežením přes Vinohradskou třídu na Olšanské hřbitovy.

Rodina Kočků podobný průvod zorganizovala zhruba před deseti lety pro Václava Kočku mladšího, kterého na křtu knihy bývalého premiéra Jiřího Paroubka zastřelil hoteliér Bohumír Ďuričko (dnes Benedikt Reinhold Diera).