První zprávy naznačovaly, že rozličná zranění utrpělo 18 lidí, přičemž ve třech případech jde zřejmě o vážný úraz – posléze mluvčí severočeské záchranné služby Prokop Voleník čísla zvyšoval, až nakonec upřesnil, že zraněných je 47: 43 dětí a čtyři dospělí, z nichž jedním je řidič autobusu a zbylí tři učitelé.

Záchranná služba Ústeckého kraje, která na místo vyslala sedm posádek (a posléze se jejich počet s přispěním středočeských a pražských kolegů zdvojnásobil), vyhlásila mimořádnou událost s hromadným postižením zdraví – a požádala o pomoc i kolegy dalších krajů. Situaci komplikovala mlha, kvůli níž nemohly odstartovat na pomoc vrtulníky z Ústí nad Labem ani z Prahy.

Pomáhal malý Golem

Z hlavního města nevyjel Severočechům na pomoc proslulý speciál, záchranářský kamion Golem, protože jeho posádka by měla nesnáz rychle se dostat k místu zásahu – a byl by i problém rozložit v terénu prvky nástavby a vytvořit tak větší kryté zdravotnické pracoviště. Pražští záchranáři vyslali takzvaného malého Golema, řekla Deníku Jiřina Ernestová z centrály záchranné služby v hlavním městě.

Tak se přezdívá mohutnému sanitnímu vozu na podvozku nákladního auta Mercedes-Benz Atego. I v Praze bývá k vidění při událostech většího rozsahu, ať už jde o nehody, požáry nebo úniky nebezpečných látek. „Atego pojme až 11 pacientů; většímu počtu lidí také poskytne tepelný komfort a zajistí zázemí," připomněla Ernestová. Tohle auto si navíc poradí i s horším terénem.

Řada dalších nehod

Ze stejné komunikace byla navíc hlášena hromadná dopravní nehoda; ve skutečnosti – jak se ukázalo posléze – šlo o více na sobě nezávislých havárií. I tam pražští záchranáři vysílali na pomoc lékařskou posádku. Za normálních okolností by odstartoval vrtulník s lékařem na palubě – vhledem k neletovému počasí ale lékařský tým vyjel pozemní cestou.

Ukázalo se ale, že zde utrpěli úrazy jen dva lidé; jinak se většinou jednalo o drobnější bouračky z kategorie „ťukanců". Po smyku zde bourala i jedna za severočeských sanitek.

Stranou nezůstali ani středočeští záchranáři. Petra Effenbergerová z jejich centrály již krátce po nehodě uvedla, že na sever Čech vyjely ze Slaného pomáhat posádky dvou sanitek. Posléze doplnila, že na sever vyslali Středočeši šest posádek; zasahovaly i vozy společnosti Meditrans a zdravotnické dopravní služby.

V rámci aktivovaného traumaplánu také nemocnice dostaly informaci, že se mají připravit na příjem většího počtu pacientů. Podobná mezikrajská výpomoc složek integrovaného záchranného systému nebývá sice na denním pořádku – v případech, kdy je potřebné nasadit větší množství sil a prostředků, je ovšem obvyklá.

Nejvíc lidí do Prahy

Také lékařská zařízení byla po nehodě v pohotovosti v širokém okolí. Zraněné záchranáři převáželi nejenom do nemocnic v Mostě, Litoměřicích či Žatci, ale také ve Slaném, Kladně, Rakovníku či v pražském Motole. Hlavní město přitom přijalo významnou část pacientů.

„Po zásahu na místě události doprovázeli lékař i atego autobus hasičů se 17 dětmi (ročníků narození 2005 – 2006) na cestě do Fakultní nemocnice v Motole," konstatovala dopoledne Ernestová. Jak doplnila, dvě z těchto dětí utrpěly středně těžká poranění; ostatní byly převáženy především k preventivnímu vyšetření.

Mluvčí nemocnice Pavlína Danková upřesnila, že jako první přivezly sanitky dvě děti s těžkými zraněními (z nichž jedno bylo ve vážním stavu umístěno na oddělení ARO, avšak jeho život není ohrožen) a čtyři dospělé; jejich stav se původně jevil horší, než pak ukázala vyšetření. Zmiňovaný autobus se 17 dětmi dorazil až posléze – a většinu z nich mohli lékaři propustit ještě během čtvrtka.

Středočeští záchranáři pomáhali na místě nehody 13 pacientům. Nejvážněji zraněné bylo dítě, které převářeli do Motola na traumatologii. Ještě před transportem mu zdravotníci museli zajistit dýchání včetně napojení na umělou plicní ventilaci. „Ostatní zranění byla lehčí," uvedla Effenbergerová. Šest pacientů převezli středočeští záchranáři do nemocnice ve Slaném, po třech pak do nemocnic v Kladně a v Rakovníku.

Vypomohli i hasiči

Stejně jako zdravotničtí záchranáři, jeli na sever Čech pomáhat i hasiči. Do likvidace následků nehod – nejen vyprošťování autobusu, což se neobešlo bez těžké techniky, ale i odklízení drobných bouraček – se zapojilo celkem šest jednotek. Čtyři z nich byly z Ústeckého kraje, dvě přijely na pomoc ze středních Čech.

Čtěte také: Muže na pražském Chodově přejel autobus, neměl šanci přežít