„Celých 99 procent všech nehod na železničních přejezdech zaviní řidiči. V poslední době dokonce nerespektují ani přejezdy opatřené závorami. Ty buď objíždějí, nadzvedávají je, nebo na přejezd vjíždí už v době, kdy je v činnosti červené výstražné světlo," uvedl generální ředitel SŽDC Pavel Surý.

Den bezpečnosti 

Záchranáři správy železnic, kteří mají na starosti bezpečnost na českých tratích, se konání mezinárodního dne bezpečnosti na železničních přejezdech účastní od prvního ročníku v roce 2009. Loňská ukázka zásahu se zaměřila na záchranu zraněných cestujících z osobního vlaku po srážce s kamionem. Kampaně se každoročně účastní železniční společnosti z desítek zemí světa.

Na železničních přejezdech se loni v Česku odehrálo 154 střetů drážních vozidel s účastníky silničního provozu včetně chodců. Nehody si vyžádaly 32 životů. Nejznámější je srážka pendolina s nákladním vozidlem ve Studénce z loňského června, při které zemřeli tři lidé a další tři desítky včetně strojvedoucího vlaku utrpěli zranění. V roce 2014 přišlo na železničních přejezdech podle dat Drážní inspekce o život 43 osob.

Čtěte také: Vlak vystrčil z kolejí vlastní hřídel