Možná se ještě vzedmou dohady o tom, zda v tomto případě šlo o porodní asistentku, anebo takzvanou dulu, jejímž posláním je poskytovat rodičce především psychickou podporu – podle záchranářů je ovšem jasné, že se jednalo o předem plánovaný porod v domácím prostředí.
Matka odmítla převoz do nemocnice
„Po několika málo minutách žena za pomoci záchranářů porodila, novorozenec však nedýchal," přiblížila počátek dramatu Petra Effenbergerová z centrály středočeských záchranářů. Nastal pak skutečný boj o život. Doslova! „Zasahující tým v čele s lékařkou zahájil úkony neodkladné resuscitace. Během dvaceti minut vypjatého úsilí záchranářů se všemi dostupnými prostředky byly vyhlídky miminka nejisté. Teprve poté se jeho stav postupně stabilizoval," přiblížila Effenbergerová, jak se situace jen velmi zvolna a pomaličku obracela k dobrému.
Ve chvíli, kdy bylo vyhráno, zdravotnický tým matka překvapila svým rozhodnutím: i přes opakované poučení o rizicích podepsala negativní reverz. Transport do nemocnice odmítla; trvala na tom, že ona i dítě zůstanou doma.
Ne vždy to dopadne dobře
Opět se potvrdilo, že pokud se porod plánovaný v domácím prostředí změní v drama a objeví se komplikace ohrožující život matky či novorozence, není v silách, možnostech ani kompetencích přítomné porodní asistentky takové situace zvládnout, upozornil v úterý náměstek pro léčebně preventivní péči středočeských záchranářů Jiří Knor. „Bez včasného zásahu záchranné služby by v tomto konkrétním případě novorozenec zemřel záhy po porodu," konstatoval.
Připomněl, že i když tentokrát vše dopadlo dobře – díky záchranné službě, jak lékař Knor zdůraznil – nastávají i opačné situace. „A věřte, že bychom je nikomu nepřáli zažít," poznamenal. Jakkoli by prý přál všem maminkám, aby mohly rodit bez komplikací a v prostředí, které si vyberou, a aby vše dopadlo dobře, obrací se na ně s žádostí: než se rozhodnete pro domácí porod, zvažte možnost život ohrožujících komplikací, které u porodu nikdy nelze předem vyloučit.
Je lépe vsadit na jistotu
Záchranáři varují, že žádný jejich vůz nemá vybavení, které by se mohlo rovnat operačnímu sálu – a pokud zdravotní stav ženy či dítěte začne akutně vyžadovat například císařský řez, situace se velmi, opravdu velmi komplikuje; každá minuta převozu ženy do porodnice výrazně zvyšuje rizika pro dítě i jeho matku. Lze ovšem slyšet i opačné hlasy: ani blízkost operačního sálu není argumentem proti porodu v domácím prostředí, protože nevyváží pozitiva, která jsou s ním spojena pro matku, miminko i jejich nejbližší.
Sami mezi sebou mají prý záchranáři jasno: je lépe vsadit na jistotu. Připomínají také, že když dojde k maléru, média i soudy mohou o věci debatovat roky, ovšem v dané chvíli se zasahující záchranáři musí rozhodnout ve vteřinách. Ano, odhazují tím na mediálně známou a dodnes neuzavřenou kauzu opravdu řešenou v jednací síni, kdy rizikového novorozence po domácím porodu lékař nechal proti vůli matky převézt do nemocnice, kde bylo miminko umístěno do inkubátoru.
Čtěte také: K pacientům vyráží první záchranářka