O případu z Koněnovy ulice informoval server Novinky.cz, sražená čtyřiadvacetiletá žena utrpěla vážné poranění hlavy a několik zlomenin končetin. „Záchranáři jí zajistili dýchací cesty, připojili na umělou plicní ventilaci, zajistili žilní vstup a doplnili tekutiny a následně převezli na ARO nemocnice na Vinohradech,“ sdělila Novinkám mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová.

Doznání podezřelých

Policisté v jedné z bočních ulic našli auto s poškozenou kapotou a oknem. Zadrželi dvě osoby. Podle mluvčího pražské policie Jana Rybanského probíhá vyšetřování, kdo z nich řídil a zda požil alkohol či jiné návykové látky. „Není zatím jasné také to, zda se střet odehrál na přechodu pro chodce,“ dodává server.

Pražská policie pak vydala tiskovou zprávu, kde prosila (nejen) taxikáře o spolupráci: „Vzhledem ke skutečnosti, že dotyčné osoby byly zadrženy na jiném místě, než bylo vozidlo nalezeno, předpokládáme, že se tam dopravili za využití taxi služby. Proto se touto cestou obracíme na řidiče taxi a podobných služeb, zdali v inkriminovanou dobu nevezli podezřelou dvojici z ulic Roháčova nebo Koněvova k metru Ládví. Pokud ano, neváhejte a kontaktujte linku tísňového volání 158.“ Na webu jsou i fotografie podezřelých mužů.

„Na základě předložených důkazů se podezřelí muži kriminalistům doznali, že vozem srazili ženu v Koněvově ulici v Praze 3. Na základě těchto skutečností je vyšetřovatel v uplynulých dnech obvinil z několika trestných činů. Řidiče z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku, za což mu v případě odsouzení hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi. Spolujezdce z neposkytnutí pomoci a nadržování, za což v tomto případě hrozí až čtyři roky odnětí svobody,“ oznámil po třech dnech mluvčí krajského ředitelství policie Jan Rybanský a dodal, že oba muži jsou ve vazbě.

Další dvě chodkyně pak srazil osobní automobil v Záběhlicích. Na místo nehody jim vyjeli pomoci záchranáři specialisté urgentní medicíny. „Obě ženy ošetřili dle traumaprotokolu, zajistili a převážejí do FN Motol,“ informovala krátce po deváté hodině mluvčí záchranky Poštová. Čtyřiačtyřicetiletá žena má poraněné dolní končetiny. Šestašedesátiletá chodkyně utrpěla kromě úrazu dolních končetin ještě úraz hlavy.

Nevidím, neslyším

Ačkoliv okolnosti obou nehod policie stále zjišťuje, je dobré řídit se radami TSK na jejich webu. Článek se zmiňuje například o fenoménu dnešní doby - mobilních telefonů a sluchátek. „Chodci zahledění do displejů telefonu nebo zaposlouchaní do hudby nevnímají okolní provoz, bez rozhlédnutí slepě vstupují do vozovky. Na přechodu si často bezohledně nárokují svoji přednost a chovají se jako nezranitelní. Mimo přechod je takové chování doslova hazardováním se svým životem!“ varuje mluvčí Barbora Lišková.