Pěší viníci

Varování to není samoúčelné – a rozhodně není náhodou, že policisté chtějí upozorňovat zrovna pěšáky. Právě oni by si měli uvědomit, jak moc jsou při střetu se železným kolosem zranitelní. A statistiky ukazují, že následky rizikového chování či jen „obyčejné" nepozornosti je třeba připomínat zrovna chodcům. Drtivou většinu tragédií, k nimž srážky vedou a které je postihují, mají na svědomí právě oni.

Ano, hazard i nepozornost u kolejí se trestají krveprolitím. I tak by mohl znít všeříkající název kampaně.

Varující čísla

Jen za prvních devět měsíců letošního roku se v Praze stalo 56 nehod tramvají spojených se sražením osob. Čtyři lidé zemřeli, 12 jich utrpělo těžké zranění a 39 lehké. Vinu na neštěstí nesou přitom chodci v 51 případech! Jen pětkrát vyšetřování ukázalo na pochybení řidičů tramvají: čtyřikrát se jednalo o nesprávný způsob jízdy a jednou byla na vině nepřiměřená rychlost. Letošek přitom není žádnou výjimkou. Loni to nebylo o moc lepší. Při 58 střetech (kdy dva lidé zemřeli, 11 se zranilo těžce a 45 lehce) byli na vině chodci v 54 případech. Pouhé čtyři nehody měl na svědomí nesprávný způsob jízdy. Čísla z loňska jsou varováním i v tom, že ukazují nebezpečí spojená riziky na konci roku. Během prosince se stalo nejvíc nehod z celého roku. Osm. Stejně jako předloni, kdy jich v čase předvánočního shonu bylo dokonce 16! Z posledních let je přitom rok 2011 docela světlou výjimkou. Srážek tramvají s chodci se stalo 69 – a z toho v osmi případech byla vina na straně řidičů.

Přednost neplatí

„Cílem tohoto preventivního projektu je poukázat na skutečnost, že tramvaj má podle platných pravidel silničního provozu vždy přednost v jízdě," připomněl v pátek Ladislav Beránek z ředitelství pražské policie. „I na přechodu pro chodce, kde ostatní vozidla musí chodci umožnit bezpečné přecházení," zdůraznil. Od pondělka do čtvrtka bude na různých místech metropole přistavena speciální tramvaj s informačními materiály a výstavou fotografií s bezpečnostní tématikou. Snímky přiblíží právě maléry, které se odehrály v ulicích hlavního města; pocházejí z archivu pražských hasičů, policie i dopravního podniku.

Od půl deváté do půl dvanácté se také chystají přednášky a besedy, připomněla policistka Zuzana Pidrmanová z preventivně informačního oddělení. Na akci určené široké veřejnosti, zejména žákům základních škol, přitom nebudou mluvit žádní teoretici. Je možno setkat se s těmi nejzasvěcenějšími. „Prezentovat základní bezpečnostní pravidla a specifika tramvajového provozu v Praze budou policisté společně s dispečery a řidiči Dopravního podniku hl. m. Prahy," konstatovala Pidrmanová.

Čtyři dopoledne po celé PrazeAkce kampaně Není cesty zpět se konají vždy od 8.30 hodin do 11.30 hodin:

pondělí 11. listopadu – stanoviště v ulici Na Zámecké v Praze 4

úterý 12. listopadu – stanoviště u vozovny Žižkov v Praze 3

středa 13. listopadu – stanoviště na tramvajové smyčce Kotlářka v Praze 5

čtvrtek 14. listopadu – stanoviště u vozovny Kobylisy v Praze 8