O cvičení Sequana 2016, které se v Paříži a okolí uskutečnilo od 7. do 18. března a bylo inspirováno dosud nejhoršími pařížskými povodněmi z roku 1910.

„Jednou z partnerských zemí tohoto cvičení byla i Česká republika," připomněl jeden z účastníků Radek Patočka; velitel modulu CBRNDET (z anglického Chemical, Biological, Radiological and Nuclear DETection), který byl nasazen v rámci praktické části cvičení 12. a 13. března. V rámci Mechanismu civilní ochrany Evropské unie trénovali společný postup specialisté z Francie, Belgie, Španělska a od nás.

Českou republiku vedle Patočkova týmu reprezentovali ještě kolegové z dalšího CBRNDET modulu a HCP modulu pro velkoobjemové čerpání vody (z anglického High Capacity Pumping) – v tomto případě již ovšem nešlo o plnohodnotné skupiny, ale takzvané skeleton moduly pro potřeby cvičení (zastoupené pouze managementem simulujícím činnost týmu, avšak bez skutečného nasazení v terénu).

„CBRNDET modul je určen pro práci v podmínkách chemického a radiačního zamoření, konkrétně ke sběru vzorků a jejich analýze," vysvětlil podporučík Patočka s tím, že do práce se v jeho rámci společně zapojují hasiči z Prahy a ze středních Čech.

Devět mužů z Prahy má na starosti management, týlové zabezpečení, zdravotnické zabezpečení a dekontaminaci; zbývající pětice jsou příslušníci Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje – konkrétně z laboratoře v Kamenici a z Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč – kteří se starali o vlastní analytickou činnost.

„Vozový park modulu tvořily dva mikrobusy, přívěs, mobilní laboratoř a vozidlo s detekčními přístroji pro prvotní průzkum," doplnil Patočka.

Únik chemikálií

Tým, který pořadatelé cvičení nasadili v nákladním přístavu na řece Seině v oblasti Limay, se musel vyrovnat s vážným únikem chemikálií: podle scénáře došlo k úniku neznámých chemikálií uvolněných po pádu jeřábu podemletého vodou na tři cisterny; to vše navíc uvnitř zatopené oblasti, do které se dalo dostat pouze lodí.

„Osoby i materiál byly na místo havárie přepravovány pomocí člunů, což kladlo zvýšené nároky na přípravu nasazení. Stejnou cestou byly zpět dopravovány i odebrané vzorky k analýze v laboratoři," konstatoval Patočka.

Příslušníci modulu odebrali čtyři vzorky pro zpracování českou a francouzskou laboratoří, instalovali skrápěcí proudnice a podíleli se na zastavení úniku chloru z cisterny – to vše v úzké součinnosti s chemiky CBRN týmu ze Španělska a ve spolupráci s obdobnou jednotkou z Francie.

Tým z českého modulu se dále podílel na zajištění ukázek pro veřejnost i pro pozorovatele a pozvané představitele z různých zemí.

„Šlo o ukázky statické na Champ-de-Mars i dynamické v La Villete, kde předváděl odběr vzorků a následnou dekontaminaci. Soudě dle zájmu lidí a množství dotazů, modul svou výbavou a činností zaujal nejen laickou, ale i odbornou veřejnost," ohlédl se Patočka za úspěšnou reprezentací dovedností českých hasičů.

Kladné hodnocení

Tu jen podtrhlo velice kladné hodnocení při dílčích rozborech i na závěrečném vyhodnocení u pařížského policejního prefekta. Český tým sklízel pochvaly jak za samotnou činnost modulu, tak za příkladnou spolupráci s kolegy ze Španělska.

Pro cvičící hasiče nebylo nasazení v zahraničí ničím mimořádným, připomněla Pavlína Adamcová z centrály pražských hasičů.

Z hlavního města vyjeli do Francie hasiči z odřadu USAR (Urban search and Rescue, týmu pro zvládání městských katastrof a nejčastěji se zaměřujího na záchranu lidí v oblastech zasypaných troskami budov), který je v případě potřeby připraven zasáhnout nejenom doma, ale pomáhat může doslova po celém světě.

„Někteří byli i účastníky mise v Nepálu," připomněla Adamcová loňský zásah v oblasti postižené ničivým zemětřesením.

Čtěte také: Hasiči akčně cvičili ve výškách. Za světla i za tmy