Černý den pražské MHD odstartoval krátce po osmé hodině ranní hrůzně vyhlížející střet linkového autobusu 104 s osobním automobilem Opel v Podolí.

Jeho řidič na křižovatce ulic Gončarenkova a Na Zvoničce nedal několikatunovému kolosu přednost. Pak už jen skřípěly brzdy plechy a praskalo sklo. Náraz byl velmi silný. Autobus odmrštil osobní auto do řady zaparkovaných vozů. V těch naštěstí nikdo neseděl.

Hasiči museli zraněné z auta vystříhat

Ve vraku Opelu zůstali zaklínění dva lidé. Tři další zranění, včetně řidiče linky 104 čekali na příjezd záchranky. Na pomoc museli vyrazit i hasiči. Lékaři se totiž nemohli dostat ke zraněným v osobním autě. Bylo zdeformováno natolik, že ho hasiči museli rozstříhat hydraulickými nůžkami. close zoom_in

Zdravotníci pak mohli s ulehčením konstatovat, že nikdo z účastníků nehody neutrpěl zranění ohrožující život.

„Na místo byly vyslány dva lékaři a tři posádky záchranky. Pěti osobám byla poskytnuta první pomoc. Kromě pětadvacetiletého muže v bezvědomí byla všechna ostatní zranění lehká. Jednalo se o zhmožděniny hrudníku, končetin a páteře. Dva účastníci nehody byli předáni na traumatologii do Motola, zbylé tři jsme převezli do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady,“ uvedla mluvčí záchranky Jiřina Ernestová.

Metro zastavila hořící igelitka

Ve stejnou chvíli, kdy byla Gončarenkova ulice v Podolí ochromena zmiňovaným karambolem, vyvstal problém i v pražském metru. Vynutil si téměř hodinové přerušení provozu. Soupravy mezi stanicí Pražského povstání a Florencí stály.

Příčinou dlouhotrvajícího kolapsu byla na první pohled banalita.

„Pod vlak se dostala igelitová taška s deštníkem. Ta po výjezdu soupravy ze stanice Vyšehrad vzplála. Tunel zaplnil štiplavý dým a proto bylo z bezpečnostních důvodů nutné provoz zastavit,“ okomentoval nešťastnou událost mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený. close zoom_in

Další nehodazastavila provoz v centru

Dvěma ranními nepříjemnostmi ale černý den MHD skončit neměl. Na řadě byly tramvaje. Deset minut před polednem se zastavil provoz na jednom z nejvytíženějších dopravních uzlů Prahy – na náměstí I. P. Pavlova.

Řidič černého Volkswagenu Golf zřejmě přehlédl červenou na semaforu a vjel přímo pod tramvaj. S těžkým zraněním skončil ve vinohradské nemocnici. Předtím ale i tohoto nešťastníka museli z trosek vozu vystříhat hasiči. „Má zraněný hrudník, nohy a hlavu,“ řekla dále Ernestová ze záchranky.

Srážka na více než hodinu ochromila provoz na Magistrále ve směru na Muzeum. Tramvaje v Ječné ulici stály v dlouhých kolonách.