Podvečerní práce na odstraňování následků se mnohde protáhly hluboko do noci - a leckde bohužel i do dalších dnů. Škody počasí natropilo především v zaplavených garážích a sklepech.

Vodu však hasiči museli nejen čerpat, ale také stříkat. V souvislosti s bouřkou to bylo V Roztokách na Praze-východ, kde blesk uhodil do střechy rodinného domu, poškodil expanzní nádrž topení a způsobil i malý požár v půdním prostoru. Naštěstí se nikomu nic nestalo a ani škody nebudou velké.

Lenka Kostková z centrály středočeských hasičů v sobotu hovořila o odhadu vyčísleném částkou 2000 korun; uchránit se podařilo hodnoty za půl milionu.

Na Mělnicku byla nutná evakace

Zle bylo v Přívorech u Všetat na Mělnicku, kde voda s bahnem vytopila celý dům. Dokonce bylo nutno nařídit jeho evakuaci. Právě z Mělnicka také hasiči v souvislosti s bouřkou hlásí nejvíce výjezdů - 21; vážněji byly postiženy rovněž oblasti na Praze-východ (14 zásahů) a Kutnohorsko (11).

Rovněž přilehlé území hlavního města zasáhla bouřka nejvíc. Na severu metropole spadly místy velké kroupy, pražští hasiči při čerpání vody ze sklepů měli odpoledne nejvíc napilno v oblasti Suchdola, Ďáblic a Letňan; vyjíždět ale museli i do Strašnic.

Hasiči hlavně odklízeli padlé stromy a odčerpávali vodu

Čerpání, zase čerpání - a také padlé stromy. To bylo hlavní téma i pro středočeské hasiče.

„Stromy na komunikaci jsme likvidovali například v Brandýse nad Labem na Praze-východ a Líbeznici také na Praze-východ; ucpané kanály, které způsobily, že se voda dostala do sklepů, přinesly problémy například v Hořovicích na Berounsku, opět na Praze-východ pak v Klecanech a Měšicích, lagunu před rodinným domem čerpali hasiči v Hovorčovicích rovněž na Praze-východ…" připomněla Kostková.

Podotkla, že v době od 15 hodin do páteční půlnoci vyjížděli středočeští hasiči k 70 událostem - přičemž ve 48 případech se jednalo o likvidaci následků bouřky. Běžně mívají tak čtyři desítky zásahů za celých 24 hodin.

Neopatrnost přinesla pět zraněnýchVelký malér, který podle dosavadního šetření má nejspíš na svědomí neopatrnost dospělé osoby, a to zřejmě při zacházení s cigaretou, se stal v Roztokách na Rakovnicku. Tam byli hasiči čtvrt hodiny po desáté večer přivoláni k požáru v bytovém domě.

Záchranáři museli pomáhat pěti lidem; většina pacientů se nadýchala kouře. Jeden muž měl ale také popáleniny na pěti až deseti procentech tělesného povrchu, připomněla Petra Effenbergerová z centrály středočeských záchranářů.

Muže, který se zranil, když se snažil jít na pomoc spolubydlícímu, v jehož pokoji řádily plameny, převezli záchranáři do Prahy; na specializované pracoviště vinohradské nemocnice. „Jedna žena a dva muži se nadýchali zplodin hoření a byli převezeni do rakovnické nemocnice spolu s batoletem, které bylo přijato k pozorování," doplnila Effenbergerová. Dítětem je holčička z bytu v sousedství.

Hmotné škody se odhadují na 400 tisíc korun, uchránit se hasičům podařilo hodnoty za pět milionů. Předpokládaný viník, o němžspolubydlící původně předpokládali, že spí v hořícím pokoji, vůbec v bytě nebyl; vyrazil na návštěvu.

 Čtěte také: Bouřka: padaly stromy a voda zatápěla domy