Na rozdíl od dřívějška už tušili, jaké jsou asi příčiny hluku, který se z bytu ozývá. Bylo slyšet rány a křik, přičemž na zvonění nikdo nereagoval. Když se to před dvěma týdny stalo poprvé, lidé kolem neměli ponětí, co se za zavřenými dveřmi může odehrávat; pouze odhadovali, že muž rozbíjí nábytek.

Sousedka myslela, že muž je opilý

„Protože strážníci pojali podezření, že muž by mohl být ohrožen na životě, hlídka přivolala na místo záchrannou službu a využila svého oprávnění a byt otevřela násilím: jeden ze strážníků vykopl dveře," konstatoval Čihák. Všechny odhady se potvrdily; muž ležel na podlaze v silných křečích. „Strážníci mu poskytli první pomoc a monitorovali jeho životní funkce až do příjezdu záchranářů," doplnil s tím, že pacienta následně sanitka převezla k ošetření do nemocnice.

Stejné dveře vykopávali strážníci už v neděli 25. září. Oznámení na linku 156 se tehdy nepotvrdilo: sousedka, která kolem osmé ranní přivolala městskou policii, měla za to, že muž v opilosti demoluje byt. Už od třetí hodiny v noci se prý odvedle ozývaly skřeky, křik a rány do topení i do zdi. Tenhle hluk ostatně bylo slyšet už před domem, když strážníci dorazili na místo – a nic se nezměnilo ani poté, co se členové hlídky snažili na muže zavřeného v bytě dozvonit, dovolat i dobouchat.

Policisté pomohli s transportem do nemocnice

Co se stalo, se ukázalo až poté, co strážníci vykopli dveře a vyrazili obhlédnout, zda někdo nepotřebuje pomoc. Obyvatel bytu, který nevnímal dění kolem sebe, ležel za zemi, jeho tělem otřásaly křeče, přičemž nohama kopal do skla balkonových dveří. Naštěstí se vážněji nezranil; bylo vidět jen několik odřenin a bouli na čele.

Aby se to nezhoršilo, hlídka muže přemístila do prostoru, kde další nebezpečí nahrozilo. Přivolaným záchranářům pak ještě pomáhala s transportem pacienta do nemocnice – křeče totiž stále neubíraly na síle. Další hlídka městské policie pohlídala byt do doby, než si ho přijela převzít mužova dcera.

To, že na tytéž adresy jezdí opakovaně, dobře znají pražští záchranáři. Někdy dokonce téhož pacienta nevezou do nemocnice znovu už po několika dnech, ale stane se, že je to i v rozpětí několika hodin.

Čtěte také: Česko si připomene Světový den hospice a paliativní péče