Ve své analýze na to nyní upozornilo také Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA). Potvrdilo tak jen to, na co upozorňuji už dlouho. Že růst cen nových bytů způsobuje primárně jejich extrémní nedostatek vyplývající ze zablokovaného povolovacího procesu.

Aktuální analýza mimo jiné uvádí, že každý pokles počtu vydaných stavebních povolení o jeden tisíc zvyšuje tempo růstu cen bytů o 1,18 procenta. Bohužel současná situace na pražském rezidenčním trhu je natolik tristní, že bychom byli snad rádi i za těch tisíc povolení. Letošní realita je totiž ještě horší.

Je třeba omezit byrokracii

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) začaly firmy letos od začátku roku v bytových domech stavět pouhých 1161 nových bytů. Tento údaj však v sobě zahrnuje také jeden velký projekt s 800 byty, jehož zahájení statistici evidovali v květnu (všechny tyto byty však nyní ani zdaleka nestaví, developer zahájil jen první etapy). Reálnější tak je mluvit o 361 zahájených staveb nových bytů za sedm měsíců letošního roku. Nových bytů se přitom jen za první pololetí prodalo takřka sedmkrát více.

Je jasné, že primárním úkolem, jak tuto situaci rychle vyřešit, je zásadně omezit byrokracii při povolování staveb a výrazné urychlení celého procesu. Rychlost belgických úředníků by měla být naším cílem.

Analýza CETA hlavnímu městu také radí, aby zintenzivnilo investice do infrastruktury. Budovat má jak zázemí v širším centru města, tak i propojovat příměstské části s centrem.

Právě okrajovější části Prahy jsou podle prodejních statistik dlouhodobě nejvyhledávanějšími lokalitami pro nové bydlení. Levnější pozemky v těchto místech navíc mohou srazit cenu nových bytů na přijatelnější úroveň.

Nechte pracovat trh

Zcela nezbytné je urychleně povolit připravované velké bytové projekty se stovkami bytů a upravit územní plán tak, aby umožnil masivní výstavbu nových bytů. Město by se přitom mělo inspirovat dlouhodobými preferencemi zájemců o nové bydlení.

„Soukromý sektor umí analyzovat, kde si bydlení najde své zájemce a reflektuje to v podnikatelských projektech i nabídkových cenách. Nový územní plán by měl odblokovat ´zamčená´ území a nechat pracovat trh,“ radí CETA ve své studii. Pod to se mohu jen podepsat.

Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol