Figury jsou rozesety po jednotlivých obcích tak, jak si je loni v listopadu převzala jejich zastupitelstva. Autor nápadu na vytvoření největších šachů a jejich rozdělení obcím Karlštejnska Vladimír Glaser se včera spolu se starosty a dalšími představiteli jednotlivých obcí zúčastnil slavnostního otevření okruhu v Letech u Dobřichovic v okrese Praha-západ. V Letech lze pouť za 32 turistickými razítky zahájit, i když v samotné obci toho mnoho k vidění není – výjimkou je několik hezky opravených venkovských chalup a také pár malebných kapliček a božích muk. Ve zdejším moderním minipivovaru ale turista získá razítko za návštěvu nedalekého hradu Karlík a může se vyfotografovat u místní figury – černého pěšce. U každé figury je informační tabule s vyznačením dalších zajímavých míst v okolí a odkazem na obec s nejbližší figurou.
Ke všem figurám se lze dostat pěšky, na kole či autem. V každém místě, kde se dávají razítka, je i možnost občerstvení. Do okruhu není započítán bílý pěšec, který stojí v pelhřimovském Muzeu rekordů, kde zastupuje Karlštejnský okruh mezi všemi českými NEJ.
Karlštejnské šachy jsou součástí projektu TURINKA 2009, který byl podpořen z fondů Evropské unie, konkrétně z Regionálního operačního programu Střední Čechy.
Osvěží tělo i mysl
Karlštejnský okruh má však i hlubší význam než pouhé shromažďování razítek v rámci turistické soutěže. Vede totiž blízkým okolím Prahy, převážně v povodí Berounky a místy, kde se odehrávaly významné etapy českých dějin. Příkladem může být šest nových navazujících naučných stezek s názvy Tetínské vyhlídky, Svatojánské památky, Stará mlýnská cesta, Kosoř – Černá rokle, Cestou císařovny Elišky z Dobřichovic a Loděnické filmování. Figura všech figur je pochopitelně v samotném Karlštejně a je jí černý král.
Každý, kdo získá do účastnické karty alespoň 20 razítek, bude zařazen do slosování, jež se odehraje v Ořechu 2. října v rámci další zajímavé akce – Traktory 2011, na níž se představí desítky historických i současných traktorů naší i zahraniční výroby. Ve slosování půjde mimo jiné o let balonem nad Karlštejnskem, několik víkendových pobytů v hotelech a pensionech regionu a také o sud piva či poukazy na večeře ve stylových restauracích.
„Myslíme si, že ten okruh je dobrý nápad. Pražáci často nevědí, jak krásné a zajímavé okolí Praha má,“ řekla Deníku Stanislava Syrovátková z obecního úřadu v Tetíně a připojila hned pozvání do muzea ve své obci pojmenované po jedné z Krokových dcer.
Sylva Škardová z Galerie a muzea Magdaleny Dobromily Rettigové ve Všeradicích zase pozvala na jeden z pravidelných večerů, jež muzeum pořádá v místním zámku, rodišti proslulé kuchařky a nadšené vlastenky. Ten nejbližší se uskuteční 20. května a hosty Petra Jančaříka na něm budou herečka a zpěvačka Světlana Nálepková a herec Pavel Trávníček.
Je jasné, že smyslem turistického okruhu ve formě putování za 32 šachovými figurami je v prvé řadě propagace regionu Karlštejnska. Jaké jsou jeho další cíle?
Jde samozřejmě o rozvoj turistiky, aby lidé věděli nejen, kudy a kam mají jít, ale i za čím. U každé šachové figury jsou informace o zajímavostech v té dané obci nebo v jejím okolí, a když se tím turisti budou řídit, o nic pozoruhodného nepřijdou. Navíc je u každé figury napsáno, kde získají potřebné razítko, dejme tomu na obecním úřadě nebo někde jinde, kde je otevřeno i o víkendech – příkladem je zdejší pivovar.
Okruh měří 72 kilometrů. Kudy vede – jen po silnicích, nebo i přírodou?
Těch 72 kilometrů je měřeno po silnicích, ale dá se jít nebo jet na kole i po cestách a zřejmě to někde bude kratší. Ti první zájemci, kteří už začali sbírat razítka od 1. května, vyrazili na kolech po obědě a do večera objeli tři čtyři figury. Takže takto se to zvládnout za několik víkendů, anebo pomaleji až do konce září.
Když je to turistická trasa, je značená klasicky turistickými značkami?
To není, protože těch značek by muselo být velké množství. Počítá se s tím, že turistům postačí mapky s umístěním jednotlivých figur. A pokud nebudou mít jasno, tak se jistě doptají a dozví se tak ještě něco navíc.
Je označena cyklostezka, jež se s okruhem alespoň částečně kryje?
Ano, je – jsou u ní tři figury – v Černošicích je to věž, v Dobřichovicích bílý střelec a v Řevnicích sice cyklostezka končí, ale o kousek dál po silnici je umístěn bílý král.
Které obce okruhu jsou nejblíže k Praze a které jsou nejvzdálenější?
Nejblíže je Ořech, ten je hned za hranicemi Prahy, pak Černošice a Kosoř. Nejvzdálenější je samozřejmě Pelhřimov, kde lze také získat razítko za tu jednu tamější symbolickou figuru, ale pro účast v soutěži to není nutné.