Avšak co je to sleva? Vzpomněl jsem si na jeden zářný příklad nejmenované společnosti, která své zboží ve slevě prodávala. V podstatě dráž, než byla cena původní. Stačil k tomu malý trik s vědomím, že s takzvanou slevou společnost brzy vyrukuje, tu původní podstatně zvedla. Zisk byl zaručen a oklamaná veřejnost si domů odnášela kořist s pocitem, že vyplenit regály obchoďáku se tentokrát hodně vyplatilo.
Vše fungovalo do chvíle, než společnost začala trestat své zaměstnance za krádeže vlastního zboží. Hned se našel někdo, kdo nekalé praktiky anonymně podrobně popsal a tak nějak nenápadně informoval obchodní inspekci. Pak už to šlo jak na drátku. Dál snad popisovat netřeba. Já jenom, že povánoční nájezdy se nesou v duchu výhodných nákupů.
Pozor, nebrojím proti obchodníkům, pevně věřím, že podobnou hloupost už žádný z nich neudělá. Nejvíc se asi bude radovat Česká národní banka. Ta přece po rošádě s korunou na světových burzách natěšeně informovala, že zboží konečně výrazně zdraží, takže o to radostněji vyrazíme na nákupy. Před Vánoci se tak logicky děje v mnohem větší míře. Je to pravda a není. Protože spousta lidí se najde vždy a všude, ale jen část nedočkavě chrastí svým měšcem. Ti ostatní do váčku taky sáhnou, avšak nevytáhnou už zlaťáky dva, ale jeden.
Suma sumárum, lidí jako much, ale nasyslených peněz nějak méně, než obvykle. Povánoční slevy obchodníkům většinou vylepšují bilanci. Tu vaši si ale musíte vylepšit jen svým přičiněním. Obchodník vám při placení taky neodpustí ani vindru. Co takhle raději zůstat doma?