S dodatkem, že „snad na něho nebude muset vůbec dojít.“ Nedošlo. Radní totiž teď přišel s novým. Aby podniky - opět v určených ulicích, odkud přichází na radnici nejvíc stížností - zavíraly nejpozději ve dvě ráno.

Dotknout by se to mělo zhruba 40 nočních občerstvoven - v Dlouhé, Dušní, Jakubské, Kozí a několika dalších ulic. Návrh podle Solila spadá už do kategorie krajních řešení, protože všechna dosavadní opatření prý až na pár výjimek selhala. Třebaže Praha 1 o něm nebude moci rozhodnout sama, k věci se budou muset - a zřejmě až po komunálních volbách - postavit magistrátní zastupitelé. Radní věří, že by vyhláška mohla začít platit už letos na podzim.

Tomu se moc nechce věřit, protože jakkoli návrh působí jako kompromis, současný primátor už při lednových Solilových úvahách vzkazoval, že se pan radní musel zbláznit. A pokud v komunálních volbách letos v pravicové Praze výrazněji nezaboduje levice, stěží si lze představit, že by zastupitelé v turisticky nejexponovanějších ulicích naší metropole zvedli ruku pro takový zásah do svobody zdejších podnikatelských subjektů.

Čtěte více: Praha 1 chce vyhláškou nařídit, aby bary a kluby zavíraly ve 2:00

Na jedné straně jsou sice protesty zhruba tří stovek místních, kteří proti rušení nočního klidu podepsali i petici, na druhé mezinárodní pověst Prahy a příjmy nočních podniků, které jsou - přiznejme si - právě po té druhé hodině ráno, když už hosté mají nejednoho panáka v sobě, nejzajímavější.

Nebudu zastírat, že jsem v tomto zaujatý - jakékoli omezování provozní doby je podle mě nesmysl, protože výsledek povede jen k tomu, že se zábavy chtiví přesunou o ulici dál, kde vyhláška platit nebude. 
A problém tak vyvstane znovu, možná ještě větší. Nebo si lze dost dobře představit, že si partičky nakoupí alkohol ve vietnamských večerkách 
a bavit se bavit se budou na ulici, když už to nepůjde uvnitř. A vzhledem k permanentnímu nedostatku strážníků v centru Prahy mají slušnou šanci, že se budou moci bavit dlouho po druhé hodině.

Pokud chce Praha - ať už jednička nebo magistrát - centrum metropole zklidnit (což je samo o sobě sporné, protože kde jinde to má žít než 
v centru největšího města?), sluší se spíše přehodnotit úvahy o počtu strážníků nebo vyhlášku, která by šla cestou kultivace podniků, nikoli jejich zavíráním.