V prostorách industriálního Fora Karlín, které za dva měsíce od otevření vidělo koncerty Nine Inch Nails nebo Pet Shop Boys, navázali stylově: s živou kapelou kapela, byť trochu jiného ražení, hrající dle potřeby něco mezi dechovkou, elektro-folkem a jazzem v přestávkách mezi vystupujícími politiky.

Tento kus lidovosti v prostorách nejmodernějšího kongresového sálu v Praze, na který se delegáti mezi sebou složili, byl ilustrativní. 

Na jedné straně rozhodně podařený projev předsedy ODS Petra Fialy, který i v hodinu a půl dlouhém vystoupení udržel sál ve varu, bavil bonmoty, častými (možná až příliš) narážkami na Andreje Babiše, který je teď pro ODS soudě podle kongresu rivalem číslo jedna, i vymezováním se proti němu s tím, že zatímco „Andrej Babiš drobné podnikatele nevidí, protože v minulém režimu nebyli 
a v jeho firmě nejsou,“ ODS je tu právě pro ně.

Fialu vyprovázel dlouhý potlesk vestoje, při němž jeho slovům o tom, že „v ODS skončila kultura špičatých bot,“ tleskal jak zarostlý muž v manšestrové bekovce tak Ivan Langer.

Na druhé straně ujíždějící vlak, který se ODS snaží dohonit, třebaže - opět slovy Petra Fialy - ostatní vlaky „jezdí po rychlejších tratích, než máme my“.

Teze o co nejjednodušší byrokracii pro podnikatele, ochraně českých zájmů v Evropské unii, podpoře školství nebo navýšení rozpočtu ministerstva kultury mají chuť zvětralého koktejlu, který - pokud vůbec - jste měli vypít, pak už včera. Ačkoli, s kým? Po Petru Fialovi totiž u řečnického pultu chybí vystupující, který by dokázal strhnout.

A tak je ze všeho nejzajímavější datum: kongres konající se měsíc před komunálními volbami, do kterých jde ODS očištěná o všechny „nezávislé“ uprchlíky (a že zrovna v Praze je jich dost), má straně získat pozornost v médiích, chce strhnout místní sdružení a vytvořit dojem, že ODS není stranou minulosti, ale že se toho v ní hodně děje.

A jakkoli Petrovi Fialovi věříte, že to - aniž by to potřeboval vykřikovat jako nejmenovaný Stanislav Gross - myslí upřímně, působí to spíš jako naivní marketingová fikce než realita, kterou dnes vytvářejí hlavně nepolitici, nikoli dědici tradice zapomenutého Občanského fóra.

„V ODS se už nekrade, není ani co,“ glosoval vtipně Petr Fiala. Ale když není co krást, je vlastně co dát? Občanští demokraté z Prahy 1 pět minut před kongresem rozeslali do médií zprávu, že současnému vedení strany zasílají dar 65 tisíc korun, který dali dohromady díky tisícikorunovým příspěvkům místních členů strany. Halíře dělají talíře. Ale bude to ve straně, která má v současnosti na účtu mínus 42 milionů korun, stačit?