To jeden žasne, jak lehce lze sestavit ne jednu vládu, ale hned čtyři, aby vzápětí oponenti vše smetli ze stolu a poručili si dalšího ferneta. Proto se mi nezdá, že by všichni Češi zcela rezignovali na dlouholetý politický cirkus, ve kterém nebyla o klauny a šaškárny nouze. Jen se jim skoro nikdo nesmál a skřípalo se zubama zvláště ve chvíli, kdy nám garnitura ohlašovala v rámci rozpočtové odpovědnosti, že se chystá kvůli úsporám do našich pásků vyvrtat další díru.

Ale k věci dosavadní velké vládnoucí strany, které se s největší pravděpodobností budou snažit o ještě větší přízeň voličů než v letech minulých, to asi mají spočítané. Hospodští soudci nešanují nikoho tu popravují Kalouska a smějí se socdemáku Svobodovi, aby pak po několika dalších pivech napodobovali bohulibé klimbání knížete Schwarzenberga. Modroptáci to v hospodách taky nemají lehké běda, když se hostinský při placení hosta přepočítá . Ihned ho přirovnávají k Nečasovi, který sliboval ještě modřejší ráj na zemi a nechal své Papenheimské rozkrádat, co se dalo. Taky už štamgasti vymysleli co znamená zkratka ODS (Občané, Dáme vám Sodu!). Což zrovna není dobrá vizitka pro stranu, kterou tak láskyplně zakládal exprezident Václav Klaus a zavrhl ji jednou provždy. Tím víc, když „ódéeska" dokázala, že občanům pustit žilou opravdu umí.

Vskutku v nemilé palebné pozici dozajista budou nové strany, které sice nečekaná časová tíseň ve vytroubení mimořádných voleb tak trochu děsí. Zřejmě budou z nebe padat jak parašutisti a nikdo nebude vědět odkud. Proto se už na jejich adresu v hospodách tvoří inkviziční soudy. Že prý to bude další banda darebáků, kteří tak mají nemalou šanci uspět. To jim přece nemůžeme dovolit! Kdo má miliardy, nepotřebuje politiku! Leda by chtěl další miliardy a a nakonec z toho zcvokne, protože v politice pak mohou být už jenom cvoci. Rozumného aby pohledal, protože soudný člověk přece do politiky nepoleze. Tím méně, když mu nic moc nechybí.

Jak říkám, tyto volby asi budou slušný kabaret. Strany ověnčené skandály se budou dušovat, že to myslely upřímně. Strany neověnčené ničím, budou v jiném slovním harakiri hlásat to samé. Jen jsem zvědav, co budou hlásat lidi po volbách, až se ten který zprofanovaný politický šíbr vynoří tam, kde by ho nikdo nečekal.

petr.strompf@denik.cz