Představte si, že máte fotbalový klub v Česku a trenéra, kterého jste před půl rokem najali. Moc se vám nedaří. Co uděláte? Trenéra, který s týmem absolvoval celou zimní přípravu, po jednom zpackaném jarním zápase vyhodíte. A najmete, proti většině českých zvyklostí, muže za zahraničí, který to má změnit.

Jeho nástup doprovodíte velkými slovy o změně myšlení a koncepční práci. Chcete věřit, že ti nahoře vědí, co dělají. Sice vám zatajili, že ten muž, co má změnit myšlení, dostal smlouvu jen na čtyři měsíce, ale kdo má dneska v práci jistotu, že… Je březen 2014. Dva a půl měsíce poté? Trenéra hledáte zase.

Tak to teď vypadá ve fotbalové Slavii. Holandský kouč Alex Pastoor, který měl přinést lepší zítřky, ale nakonec s týmem bojuje jen o záchranu, totiž v pondělí 19. května oznámil: „Na konci sezóny se vrátím domů."

První trénink fotbalistů pražské Slavie pod vedením nového realizačního týmu v čele s nizozemským koučem Alexem Pastoorem.Bídné výsledky Slavie prý nejsou důvodem: dostal jednoduše nabídku, která se nedala odmítnout. Bude dělat asistenta legendárnímu Marku van Bastenovi v klubu, který sídlí 15 kilometrů od jeho bydliště. To dá rozum, že to vezme. Ale oznámit to dvě kola před koncem ligy, kdy mají jeho hráči před sebou zápasy o přežití, je vskutku podivná forma motivace: „Ať to dopadne jakkoli, já to, kluci, stejně balím," vyzní to.

Slavia tak bude hledat už devátého trenéra za poslední čtyři roky. A po ukázkové „práce s lidskými zdroji", kdy dala Miroslavu Koubkovi v březnu na hodinu padáka a jeho holandského nástupce Pastoora obdarovala čtyřměsíční smlouvou, bude mít co dělat, aby ještě přilákala někoho aspoň trochu schopného.

Jakožto slávistický fanoušek přesto doufám, že nový kouč bude aspoň trochu kompetentnější než všude prezentovaný „mladý", bezmála padesátiletý trenér, co pohříchu nejčastěji působil jako bludný Holanďan, který přišel s tím, že chce, aby Slavia kontrolovala hru, a pak po jednom ze slávisticky nejtrapnějších derby pražských „S", v němž Sparta držela míč pětkrát víc než Slavia a vyhrála s přehledem 3:0, kritizoval místo naprosté impotence Vršovických rozhodčího za jeden neodpískaný faul ve vápně.

Citát nového trenéra fotbalistu pražské Slavie Alexe Pastoora

Pokud by se potvrdily spekulace o Miroslavu Baránkovi, který ve Slavii před lety hrál výborný fotbal s tehdy mládežnickými reprezentanty Karlem Pitákem či Rudolfem Skácelem, byla by to aspoň jedna nadějná zpráva pro Vršovické. 

Tu už dostali sousedi z Ďolíčku. Fotbalově to sice s Bohemkou vypadá bledě, ale radnice Prahy 10, která před blížícími se komunálními volbami nastoupila zjevně do trháku minimálně kolem rozkopaného Vršovického náměstí je to vidět na každém kroku totiž oznámila, že stadion po letech otázek, co s ním bude, odkoupí.

Se současnými majiteli se radnice dohodla na výměně za sousední pozemek v hodnotě 60 milionů korun, k tomu doplatí ještě necelých 50 milionů korun. Desítka tak snad nakonec domácím zůstane. Teď už jen, aby se v ní i něco hrálo.