S komunisty je třeba počítat. Překvapivé vítězství Jiřího Dolejše v senátních volbách na Praze 8 sice ještě může Daniela Filipiová z ODS v druhém kole zvrátit (a upřímně, bylo by velkým překvapením, kdyby se tak nestalo), ale ukázalo se, že když komunisté nasadí kandidáta progresivnějšího střihu, jakým je právě Dolejš (oproti konzervativnějšímu Stanislavu Grospičovi či Martě Semelové), mají šanci oslovit širší spektrum voličů. Jistě, argumentovat lze tím, že kdyby byla vyšší volební účast a nepřišli z velké části „jen" ti, kteří chtěli dát hlas proti vládě, skončilo by to jinak. Ale kdyby…

T0P 09 2014…? S Věcmi veřejnými nepočítal už asi skoro nikdo, a až na pětiprocentní zisk spisovatelky Lenky Procházkové na Praze 8 o nich skutečně skoro nebylo slyšet. Babišově partaji ANO 2011 nepomohla k úspěchu ani vydatná kampaň na stránkách vlastních novin. Ale mnohem příznačnější bylo hrobové ticho v sídle TOP 09. Až na občasný vtip Karla Schwarzenberga a mlaskání novinářů u rautu, za který by se prý nemusel stydět ani Pohlreich, bylo zřejmé, jak vadne někdejší volební zázrak Miroslava Kalouska, kterému se v roce 2010 podařilo víc jak tři čtvrtě milionu Čechů přemluvit, že volí „víc, než si myslí". TOP 09 vážně hrozí, že v příštích volbách upadne do bezvýznamnosti ostatních malých stran.

Lidovecká šťastná ruka. Komu naopak moc nechybělo, aby se stal pomyslným vítězem posledních senátních voleb, byli docela překvapivě Kalouskem kdysi zavrhnutí bratři lidovci. Ve všech pražských obvodech se díky sázce na atraktivního kandidáta dostali mezi nejlepší čtyři, na Praze 2 dokonce jejich kandidát Libor Michálek (nominovali ho v poměrně avantgardním svazku společně se zelenými a piráty) o víc jak šest procent nechal za sebou Stanislava Křečka z ČSSD a slušné šance tedy bude mít i ve finální volbě. Jasně, že v senátních volbách rozhodovaly osobnosti, ale lidovci zase připomněli, že jsou tradiční partaj reprezentující jeden z příznačných znaků našeho národa: jsme konzervativní, máme rádi svoje jisté a potřebujeme k někomu vzhlížet, na druhou stranu to ale nesmí být moc. Jinými slovy, chceme ten svůj smažák a řízek a silného pána nahoře, který se o nás postará. Ale zase si ten pán o sobě nesmí začít myslet až moc. Takže ho pro jistotu po každých volbách vyměňme.

ODS nepadne, ale potřebuje jména. Na rozdíl od některých si nemyslím, že by občanským demokratům hrozil pád mezi malé partaje, pro jednu velkou pravicovou stranu tady jednoduše vždy bude prostor. Ale na to je potřeba mnohem výraznější tváře, než je třeba někdejší starostka Prahy 3 Milena Kozumplíková, která teď neuspěla v senátním obvodu Praha 2. Ale samozřejmě, výraznější neznamená profláklejší. Co ODS určitě nepotřebuje, to jsou staré tváře spjaté s pražským komunálem jako Pavel Bém nebo Boris Šťastný.

Pravice, nebo levice? Do příštích voleb mají co dělat všichni.