Magistrát tehdy svůj bonus věnovaný Pražanům zdůvodnil například pohodlnější dopravou z představení kin či divadel, ačkoliv ta končí zpravidla dost dlouho před půlnocí. Ale musím přiznat, že i mně přišla prodloužená provozní doba vhod: při sobotní návštěvě známých v Nových Butovicích jsem nemusel bedlivě sledovat hodinky, abych nejpozději ve tři čtvrtě na dvanáct vyrazil na poslední metro měl jsem ještě dobrou půlhodinku k dobru. Nyní se budu muset ke staré praxi vrátit, protože její alternativou je čekání na noční autobus a potom putování po půl Praze za 80 dnů (pardon, minut).

Poslední noční spoje metra byly prý vytíženy jen asi z deseti procent. To si pánové na radnici před půldruhým rokem nedokázali spočítat? Ale ano, jen chtěli před nadcházejícími komunálními volbami dát Pražanům nějaký pamlsek drobný, ale sladký. Nyní, kdy se na radnici stabilizovala nová koalice, se vše může vrátit ke starému.

Pravdou je, že zkrácení provozní doby metra (zatím jen o víkendu) tolik nebolí. Horší by bylo omezení tramvajového a autobusového nočního provozu, který například zahraniční návštěvníci Prahy označují za výborný. Ale pozor, od června mají přijít další omezení v dopravě dopravnímu podniku totiž chybí na provoz kolem 700 milionů korun. S čím přijdou radní za čtvrt roku ?

jan.horak@denik.cz