Právě tam se prý rebelující poslanci Jan Florián a Tomáš Úlehla schovali a tam dost možná k překvapení svých kolegů, kterým o tom za celý den neřekli, sepsali prohlášení, v němž se odvolávají na „starou dobrou ODS", časy Topolánka a Klause.

Ke cti jim budiž, že si pro svůj překvapivý krok vybrali místo, v němž se veřejný život u nás formoval odnepaměti: hospodu. A hospodu ne tak ledajakou: U Roury, hostinec, do kterého „řadový" Pražan jen tak nezabloudí. Třeba Karolína Peake, když ještě netušila, jak smutnou figurou se v politice stane, s úsměvem popisovala, jak ji do Roury kdysi sněmovní štamgasti vzali: „Vede tam spleť uliček a chodeb, ve kterých se opravdu nevyznám, pochybuji, že se tam ještě někdy dostanu, kdyby mě tam někdo nechal samotnou, určitě bych se tam ztratila."

Nakonec se ve sněmovních soukolích skutečně ztratila. A pakt, který zkušenější sněmovní harcovníci u Roury zřejmě dohodli, vedl i k jejímu politickému konci. Zatímco dnes už bývalá předsedkyně (chtělo by se říct dnes už bývalé) strany LIDEM se do Roury už nepodívá, otázkou mnohem zásadnější je, kolik tam po příštích volbách bude chodit zákonodárců TOP 09 a ODS. Pravděpodobné předčasné volby pro obě strany znamenají velký problém.

Bývalé vládní strany teď mohou paradoxně litovat, že nepodpořily úřednický kabinet Jiřího Rusnoka, protože ten by jim dodal čas k nadechnutí po krachu Nečasovy vlády. Úplnou radost ale nemůže mít ani ČSSD, která je sice jasným favoritem, ovšem zároveň má nebývalé množství konkurentů vzhledem k tomu, že její liberálnější politici Bohuslav Sobotka či Jiří Dienstbier jsou v posledních týdnech uvnitř strany zjevně názorovou menšinou, nemůže příliš počítat s hlasy ze středu a zprava. Nalevo jsou pak komunisté a hlavně nebývale sebevědomí Zemanovci.

Vrátí se zase lidovci? Mají ještě nějakou šanci Věci veřejné? Kam se ztratili zelení? A co na to občan Babiš? A kde příště potkáme dvojici Florián Úlehla? Jisté je, že u piva teď řeč stát nebude.

ondrej.leinert@denik.cz