A třebaže jsem ten rozhovor ve své zaneprázdněnosti pořád nevydal, jako by ho někdo vyslyšel. Farmářské trhy, velký hit posledních let, totiž v Praze konečně budou někde zastřešeny. Pražští radní před pár týdny rozhodli, že vypíšou zakázku za 28 milionů korun na opravu Staroměstské tržnice nacházející se mezi Rytířskou ulicí a ulicí 28. října.

Výstavní prostor z 19. století, který v současnosti dvakrát výstavně nevypadá, mají z velké části obsadit trhovci. A já si přeji, aby z dobrého nápadu nezůstalo jen další divoké tržiště s oblečením roztodivných značek, ale aby to bylo místo, kde skutečně za rozumnou cenu koupíte třeba obyčejný pálivý česnek.

Z centra Prahy, které dlouhodobě žehrá na exodus obyvatel, by se tak zase mohla stát lepší adresa i pro Pražany. Úmysl prodávat tam kvalitní lokální potraviny totiž nedávno pojalo i pár soukromých prodejců. Julius Meinl jen pár domů opodál otevřel obří lahůdkářský obchod, podobně velký, jako je ten jeho vídeňský. A byť cenami zatím nepříjemně překvapuje, provozovatel slibuje, že nabídne i více kvalitního českého sortimentu. A ten v okolní konkurenci bude muset jít s cenami notně dolů. Nejen kvůli plánované tržnici, ale třeba i dalšímu ze soukromých provozovatelů, obchodu Sklizeno, který se usídlil v nedaleké Vodičkově ulici.

Praha, ale pomalu celé Česko, vůbec zažívá pozoruhodný obrat. Zatímco v 90. letech bylo hitem vše západní a zahraniční, teď se konečně zase vracíme k českým surovinám a kuchyni. Už si jen říkám, kdy někdo otevře „hladové okno" s jitrnicemi, ovary a tlačenkami. Byť jsem tyto zabíjačkové speciality nikdy nemusel a cestu jsem si k nim nenašel dodnes, k tomu oknu bych si asi cestu občas našel. A byl by to pro mě nejsympatičtější fast food v Praze. Myslím, že nejen pro mě.