Nejdřív se stala optimisticky budovatelskou, pak socialisticky liberální, pak budovatelštější, než světová budovatelská velmoc, později svobodu hlásající, ještě později o svobodu znovu bojující a v horizontu několika let zpět ji konečně, snad vůbec poprvé v její historii, můžeme hodnotit jako profesionální, objektivní, nezaujatou. Alespoň z toho zpravodajského hlediska. Nezdá se vám toto tvrzení?

Popravdě řečeno, také mě ho kalí události posledních dnů, či spíše týdnů a měsíců.

Jak jsem si u zpravodajského kanálu lebedil po té záplavě bulvární škváry, kterou na nás od počátku devadesátých let chrlily komerční televizní stanice. Říkal jsem si, když už ne kvalitou veřejnoprávního rozhlasu, tak alespoň kvalitou veřejnoprávní zpravodajské televizní stanice se možná přiblížíme Velké Británii, nebo Spojeným státům. A skutečně jsem měl pocit, jak se pomalu, ale jistě přibližujeme.

Teď ale přichází deziluze. Vlastně ne teď. Odstartovala zhruba ve chvíli, kdy z oné profesionální a hlavně veřejnoprávní televizní stanice unikly záběry jistého zaškobrtnutí a také dnes už proslulá věta o popelníčku. Následoval vyhazov jistého televizního technika, který si dovolil neošidit veřejnost o tyto informace, dle mého názoru nikoliv bulvární, ale varovné.

Postupem času se z televizního zpravodajství vytrácely další důležité informace, jedni lidé se na obrazovce objevovali více, než je zdrávo, jiní, jako by ani neexistovali. Zkrátka bylo až příliš nápadné, že za zdmi veřejnoprávního média se děje cosi podivného. Vyvrcholením bylo údajně záměrné ututlání schůzky, kde se „bez nás" jednalo o „o nás", respektive o podobě budoucí vlády nad naší zemí.

A teď, když začínají padat výpovědi a vyhozovy za to, že kdosi na podivné dění upozorňuje, se pomalu, a s přihlédnutím k aktuální situaci, vracíme k přechodu mezi dvěma výše zmíněnými vývojovými fázemi veřejnoprávní televize. Jako bychom se znovu dostávali z té křehce liberální do té striktně budovatelské. A to dokonce bez intervence cizích tanků. Proto se ptám, není čas po třinácti letech oprášit spacáky a jít si lehnout do televize, než nám z Kremlu, nebo odjinud zase nadlouho přituhne?