Právě to se čas od času poštěstilo i nám všem, kteří jsme se narodili a žijeme v Praze. V srdci Evropy, v magickém městě, které je fascinující směsicí nejrůznějších architektonických stylů.

Zahraniční filmaře lákalo zdejší prostředí z mnoha důvodů. Kromě historických kulis to bylo například skvělé zázemí barrandovských filmových ateliérů nebo pověstná řemeslná zručnost českých filmových techniků. V neposlední řadě i nízký rozpočet na natáčení. Jenže zlaté časy pro zahraniční štáby už minuly.

Finanční problémy, které sužují kdekoho a Řecko dokonce dovedly až na pokraj státního bankrotu, jsou v patách také kultuře. Magistrátní úředníci, kteří rozhodují o množství finančních prostředků vložených do kultury a způsobu jejich čerpání, totiž zápasí s nižším rozpočtem než předešlé roky. A tak se škrtá a následně vyvažuje. Ale na některé položky prostě místo nezbude.

A tak se peníze pro zahraniční štáby prostě nenašly. Filmaři si tedy velmi pečlivě rozmyslí, zda-li k nám vyrazí natáčet, přestože by to třeba v sousedním Německu měli o pár milionů levnější.

Otázkou zůstává, jestli by i při systému úlev a benefitů zahraniční produkce vydělala metropoli dostatek peněz, aby se jí to ve výsledku vyplatilo. Možná by se naopak dostala ještě do větších potíží, právě protože by poskytla slevy na dani, které by ji vlastně poškodily. Kdo ví. Jisté je pouze to, že se bude točit stále méně. A že se nám tím podstatně sníží šance vidět kouzelné prostředí Prahy v zahraničních filmech. A to je velká škoda.

sona.kacerovska@denik.cz