U mladých rozvíjí tvořivost a zájem o veřejný prostor, ve kterém žijí. Staří si zase řeknou, že to s těmi mladými dneska není zas tak špatné. Případně, že se mladá generace už dočista zbláznila. Obě možnosti jsou lepší než nezájem.

Tramvaje v každé metropoli mají nějaký řád. V Berlíně jim dominuje žlutá, ve Vídni nebo v Londýně červená velmi podobná té v Praze. Je rozhodně záhodno, aby jednolitost zůstala.

V pražských ulicích bylo napácháno už tak dost kolotočářského kýče a pohled na reklamami polepenou tramvaj korzující kolem zbytku karlínských nevěstinců nevěstí žádný vizuální zážitek. Ale vezmou-li si to do parády lidé, jejichž kvalifikací je talent a nikoli kamarádčoft s někým na radnici, můžeme se dočkat hezkých věcí.

Tážu se na jediné: Proč něco podobného neudělal dopravní podnik už dřív? A půjde o jednorázovou akci, nebo příležitost dostanou i jiní mladí, nadějní umělci? Taková galerie současného umění na tramvajích není vůbec špatný nápad.

A když to bude mít řád, dejme tomu, že „výstavní“ tramvaje budou jezdit jen na lince číslo 22, aby nám na kolejích nevyrostl kocourkov, budu úplně šťastný. A co vy?

ondrej.leinert@denik.cz