Superpohár, neoficiální souboj o nejlepší fotbalový tým Evropy, se sice mezi fanoušky zatím netěší extra velké prestiži hlavně proto, že se až do loňského roku konal vždy na poloprázdném stadionu v Monaku. Ale od letoška evropská fotbalová asociace UEFA udělala změnu. Řekla si, že souboj vítězů dvou zásadních soutěží Ligy mistrů a Evropské ligy což je, pro nefotbalové diváky, asi něco podobného jako kdyby se na jednom místě sešli držitelé Oscarů a Zlatých glóbů, přiblíží divákům a začne s ním putovat po vybraných evropských stadionech. Praha má tu čest, že je první.

Až dosud se u nás nic podobného nehrálo. Když už máme štěstí, že k nám přijede velký zahraniční klub, zpravidla je to proto, že byl nalosován k nějakému českému. Teď se však stalo, že přijely dva z nejlepších evropských klubů. A rozdaly si to mezi sebou. Před plným českým stadionem.

Čtěte také: Fanoušci Bayernu a Chelsea přijížděli do Prahy disiplinovaně

Přenos od nás zajímal kromě fanoušků po celém Německu a Velké Británii (odkud oba kluby přijely) i diváky v dalších 113 zemích světa. Pravda, kdyby se v metropoli konala olympiáda, po níž svého času toužil Pavel Bém, publicita by byla ještě větší.

Na druhou stranu, pořádání Superpoháru se také cenově pohybovalo v úplně jiných relacích. Zaplatí ho hlavně soukromá společnost, která je provozovatelem vršovického Edenu, a Praha za něho dá jen o trochu víc, než Pavla Béma podle dostupných informací měla stát zakázka na olympijské logo a sérii fotek. Nezůstanou tu žádné opuštěné stadiony, vesničky ani stanice metra. Celá ta „sranda" vyjde zhruba 40krát levněji, než za kolik Praha kdysi vábila s modelkami k návštěvě zahraniční turisty. Vedle toho se přenos do 115 zemí a trocha toho fotbalového povyražení zdá být celkem slušný kauf.