Zatímco pro česká média až na Haló noviny šlo o událost, kterou všechna sledovala s pokorou vůči královskému majestátu, v Británii to bylo o poznání zábavnější čtení. Události se na titulní stránce věnovaly všechny velké deníky. Testem ale byl porod pro ty, co monarchii dvakrát nefandí. Například levicový Guardian dal oproti Timesům nebo Daily Telegraphu, které přinesly celostránkovou titulní fotku, svůj odstup od události na vědomí tím, že si vystačil s menším snímkem a titulkem asi tak velkým, jako by Anglie ve čtvrtfinále fotbalového šampionátu vyřadila Němce. Stalo se, ale když zvolili Camerona nebo Obamu, bylo to mnohem větší. Na webu pak Guardian utrousil i trochu ostrovního humoru: to když v záhlaví přidal tlačítko pro „republikány", jehož stisknutím můžete všechny články o královském porodu nechat ze zpravodajství zmizet. V on-line reportáži z porodu si pak jeden z redaktorů zažertoval nad titulní stranou deníku The Sun, který se v úterý přejmenoval na The Son (syn). Guardian prý zvažoval něco podobného: titulku s princem Williamem strážícím postýlku novorozence. „Ani bychom nemuseli měnit název novin," glosoval novinář (Guardian v překladu znamená též strážce). Deník Independent pak nevelkou fotku na titulce i v novinách rovnou doplnil kousavým komentářem: „Vévodkyně porodila prince a krmení mediálního šílenství začalo."

V každém případě, ať už je monarchie model jakkoli starosvětský, je docela sympatické, jak dokáže národ pobláznit jedna šťastná rodinná událost. Hádám, že řada mladých Britů, si po tomto může říct: Tak, je čas, abychom do toho praštili i my! Královská rodina je dnes pozitivním vzorem a paradoxně jedním z největších udržovatelů léta zneužívaného hesla Rodina je základ státu.

Napadá vás, který porod by byl podobnou společenskou událostí v Česku? Republika, a nejen ta naše, takto vděčné příběhy stojící mimo běžnou pěnu dní, přesto spojující všechny od čtenářů Prousta po diváky teleshoppingu nenabízí. Máme sice „svůj" hokej a fotbal, svého Jardu Jágra a ještě pár hrdinů, jejichž životní story je pozitivním příkladem pro všechny. Ale pro rodinu v tom příliš místa není. Ostatně, nejedno médium při instalaci Jiřího Rusnoka do funkce premiéra nezapomnělo citovat jeho slova, že je 25 let šťastně ženatý a hned si k tomu zaspekulovat, jak dlouho mu to vydrží. Protože mezi nejmocnějšími muži Česka se staly módou spíše rozvody.

Královská rodina je drahý špás. Ale to je každá rodina obecně. Takže hodně štěstí mladému! A vám, co o něčem podobném uvažujete: Vezměte si příklad z Williama a Kate. Narození potomka patří k nejkrásnějším životním událostem vůbec. Ale samozřejmě, nežijeme královskou pohádku, tedy, ještě než si příklad vezmeme, sluší se to všechno propočítat.

ondrej.leinert@denik.cz