Radní pro kulturu Lukáš Kaucký (ČSSD), který už rok od nástupu do funkce hledá pro plátna místo, o tomto řešení neměl ani ponětí.

Myšlenka na umístění pláten v nádražní kavárně měla vzejít přímo od primátora Bohuslava Svobody (ODS), který si měl nechat zpracovat na toto téma studii. Kaucký nakonec uznal, že spojit secesní prostor se secesními plátny nemusí být úplně špatný nápad. Má ale spoustu nejasností.

Vejdou se plátna do kavárny? Jak budou zabezpečena? Na tyto otázky zatím nenašel nikdo odpověď. Hlavně ale, že je na světě další řešení. Pro Prahu by ale nakonec bylo velmi levné. O úpravy vlakového nádraží se stará investorská společnost Grandi Stazioni. Ta by také měla na starosti opravu Fantovy kavárny, o níž se jako o výstavním prostoru uvažuje.

Moravský Krumlov ale nevěří svým očím, když o hlavním nádraží jako o místě vhodném pro velkoformátová plátna čte. Považuje to za neúctu k autorovi i k samotnému dílu.

Kde nakonec skončí dvacítka secesních skvostů, je stále větší záhadou. Ještě minulý týden platila varianta, že Praha bude uvažovat o výstavbě galerie na Letné, protože Pražský hrad epopej nemůže umístit na Pohořelec do bývalé jízdárny jezdeckého pluku. Možná by se měli vedoucí muži na radnici nejdříve shodnout v nerudovské otázce „kam s ní“ a teprve pak s myšlenkou a konkrétním plánem vystoupit před veřejnost.

jitka.eisenhammerova@denik.cz