V hotovosti musíte platit zpravidla u malých firem, které mají jedno nebo dvě čerpadla a snaží se držet ceny co nejníže. Jednu takovou najdete v Uhříněvsi v areálu autoservisu nedaleko kruhového objezdu na ulici Přátelství, další je blízko Pražského okruhu za odbočkou na Jinočany a jistě jsou v Praze i další. I když jich není tolik jako mimo metropoli.

Chování všech je ale podobné: fakt, že neberou karty, příliš neoznamují, pokud jej vůbec zveřejňují, tak jaksi ostýchavě, na nějaké malé cedulce u pokladny. Člověku věci neznalému se pak může stát jako se stalo mně loni u čerpačky ve Strašnicích že teprve při placení zjistí, že na již natankovaný benzin vlastně nemá peníze. Prý je upozornění venku na tabulce nebylo, asi ho shodil vítr, i to se může stát. Horší bylo, že jsem byl donucen zaplatit alespoň to, co jsem měl u sebe, vůz nechat na místě a běžet si k nejbližšímu bankomatu pro hotovost. Ve Strašnicích je to asi 400 metrů, kolik je to na periférii, nevím.

Tito pumpaři si zřejmě neuvědomují, že ztrácejí zákazníky, i když o ty stálé asi nepřijdou. Ale podobný způsob prodeje a jednání s lidmi nepatří do 21. století.

jan.horak@denik.cz