Pokud je někde nutné stromy pokácet, protože bezpečnostních důvodů nemohou na místech, kde vyrostly, stát, pak je fajn, že se využijí třeba pro ozdobu. Nebo pokud je na svém pozemku nechce mít jejich majitel třeba ze stejných důvodů. Vůně dřeva jistě dotváří atmosféru Vánoc, ale otázkou je, zda musí pro každé oslavy svátků klidu být káceny další a další stromy.

Při předvánočním šílenství, které každoročně zachvátí nejen nakupující, si totiž málokdo všimne majestátnosti a krásy stromu. Bohužel. Veřejná prostranství tak mohou se stejným efektem zdobit stromy umělé. Tradice živého vánočního smrku na největším náměstí v hlavním městě by tím sice skončila, na druhou stranu by to znamenalo jistou úsporu finančních prostředků v době, kdy stát i Praha hledají peníze.

Pořídit jednou pro vždy strom umělý a vyhlásit soutěž na jeho každoroční vánoční výzdobu by mohlo přinést veřejný ohlas podobně, jako soutěž na hledání vánočního stromu. Kdyby se do projektu zapojili třeba studenti uměleckých škol, mohli bychom se dočkat i hodně netradičních nápadů.

jitka.eisenhammerova@denik.cz